Jak dobrać odpowiednie krople nawilżające do oczu?

Jak dobrać nawilżające krople do oczu

8 lutego 2020

Na rynku możemy znaleźć wiele kropli do oczu, jednak nie wszystkie pomogą nam tak samo skutecznie w walce z naszymi dolegliwościami. Krople mogą mieć różne zastosowanie, a jeśli nawet są przeznaczone do zwalczania tych samych objawów, mogą znacznie się różnić na poziomie działania. Jak zatem wybrać odpowiednie dla siebie krople nawilżające do oczu? Czym się kierować, stawiając na konkretne preparaty nawilżające?


Kiedy odczuwamy suchość oczu, dostrzegamy zaczerwienienie spojówki, mamy wrażenie obecności piasku pod powiekami lub doskwiera nam silna potrzeba tarcia oczu, chcemy szybko pozbyć się tych dolegliwości, wybierając proste i łatwo dostępne rozwiązania. Często wybieranym rozwiązaniem jest zakraplanie oczu kroplami nawilżającymi. Niekiedy jednak stosowane preparaty nawilżające do oczu nie przynoszą nam upragnionej ulgi lub dają tylko chwilowe efekty, które nie są satysfakcjonujące – wiąże się to z koniecznością regularnego sięgania po dane krople. Dlaczego tak się dzieje? Jaki jest mechanizm działania nawilżających kropli do oczu? Na co zwracać uwagę, kupując skuteczny preparat do nawilżania oczu?

Kiedy sięgamy po nawilżające krople do oczu?

Suche oczy – tak pacjenci często określają swój problem z oczami. Pod tym hasłem może kryć się szereg dolegliwości: przekrwione oczy, podrażnione oczy, tkliwe oczy, wrażenie obecności piasku pod powiekami, silna potrzeba tarcia oczu dłońmi, wzmożone mruganie… Wszystkie te nieprzyjemne objawy mogą świadczyć o zespole suchego oka.

Zespół suchego oka to schorzenie, które może wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, niezależnie od ich wieku. Zespół suchego oka dotyka jednak najczęściej osób spędzających dużo czasu przed komputerem, przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w miejscach o wysokim stopniu zanieczyszczenia powietrza. Kiedy wystąpią u nas wymienione dolegliwości w obrębie narządu wzroku, warto, abyśmy zgłosili się na wizytę okulistyczną – być może cierpimy właśnie na zespół suchego oka.

Zespół suchego oka leczymy głównie objawowo – stosując nawilżające krople do oczu, przywracające pełen komfort widzenia. Po nawilżające krople do oczu sięgamy także latem, kiedy narażeni na kontakt z suchym powietrzem i mocnymi promieniami słonecznymi potrzebujemy szybko przywrócić odczucie nawilżenia oczu. Krople do nawilżania oczu wybieramy również po zabiegach okulistycznych, takich jak laserowa korekcja wzroku lub po zabiegach estetycznych w okolicy oczu, takich jak na przykład przedłużanie rzęs.

Nawilżające krople do oczu mogą w łatwy sposób przywrócić nam komfort widzenia. Jak to się dzieje? Aby zrozumieć mechanizm działania nawilżających kropli do oczu, warto przyjrzeć się bliżej problemowi suchości. Bo co to znaczy, że odczuwamy suchość oczu? I dlaczego mamy wrażenie, że doskwiera nam suchość oczu?

Czy wiesz, jak działa Twój narząd wzroku? Skąd się bierze suchość oczu?

Aby zrozumieć mechanizm działania kropli nawilżających, warto najpierw zapoznać się z mechanizmem nawilżania gałki ocznej. Gałkę oczną chronią powieki – górna oraz dolna – które mają ochraniać jej powierzchnię poprzez bezwarunkowe zamykanie się w momencie kontaktu z czynnikami drażniącymi. Ruchy powiek, określane jako mruganie, rozprowadzają jednocześnie ciecz łzową na powierzchni oka, spłukując nie tylko ciała obce, lecz także zapobiegając wysychaniu. Ciecz łzowa jest wytwarzana w gruczole łzowym . To właśnie niedobór cieczy łzowej może prowadzić do rozwoju zespołu suchego oka. Niedostateczne nawilżenie powierzchni gałki ocznej często powoduje dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wtedy, kiedy wystąpią pierwsze problemy z oczami, sygnalizujące nieprawidłowości w obrębie cieczy łzowej, pacjenci sięgają po nawilżające krople do oczu. Czy słusznie? Jak wybrać dobrze nawilżające krople do oczu? Czym się kierować, sięgając po nawilżające preparaty do oczu?

Nawilżające krople do oczu – czym się kierujemy wybierając swój preparat?

Kiedy wystąpią u nas problemy z oczami, a okulista zdiagnozuje zespół suchego oka, z dużym prawdopodobieństwem będziemy stali przed wyborem odpowiednich kropli nawilżających do oczu. Czego najczęściej oczekujemy od kropli do oczu? Co sprawia, że jesteśmy zadowoleni, kupując konkretne krople nawilżające? Na jakie czynniki zwracamy uwagę, podejmując decyzję w aptece?

  • Skuteczne działanie nawilżające,
  • Szybki początek działania,
  • Przywrócenie komfortu widzenia,
  • Długotrwałe efekty, bez konieczności częstego stosowania,
  • Poręczne i estetyczne opakowanie,
  • Przyjazny skład – bez zawartości konserwantów,
  • Łatwość aplikacji,
  • Możliwość stosowania podczas noszenia soczewek kontaktowych,
  • Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań przez producenta,

Z pewnością można wymienić jeszcze wiele innych czynników, wpływających na nasz ostateczny wybór. Jednak jak wiele z nas bierze pod lupę punkt pierwszy, czyli skuteczne działanie nawilżające? Niestety – często nie zdajemy sobie sprawy z dokładnego mechanizmu działania poszczególnych kropli do oczu. Oddziaływanie kropli na nasz film łzowy jest kluczowe. Dlaczego?

Ludzki film łzowy składa się z trzech różnych warstw. Pierwsza warstwa, czyli warstwa śluzowa, zwiększa przyczepność łzy do oka. Druga warstwa to warstwa wodna filmu łzowego – odpowiada za nawilżenie oka. Ostatnia, trzecia warstwa, lipidowa, stanowi ochronę dla dwóch pozostałych, zapobiegając nadmiernemu parowaniu warstwy wodnej i tym samym utrzymując właściwy poziom nawilżenia. Wiele osób błędnie zakłada, że uzupełnienie warstwy lipidowej jest zbędne lub wręcz szkodliwe – nie jest to prawdą, ponieważ bez właściwej regeneracji warstwy lipidowej, nawilżenie nadal będzie „uciekać” z powierzchni oka! Często jednak możemy spotkać się z istnymi mitami na temat kropli do oczu – na przykład że stosowanie kropli regenerujących warstwę lipidową polega na „wkraplaniu szkodliwego tłuszczu do oczu, zaburzającego odpowiednie nawilżenie”. Takie opinie mogą wynikać z niewiedzy. To właśnie krople nawilżające, które nie oddziałują na warstwę lipidową, bywają niedostatecznie satysfakcjonujące pod kątem efektywności. Co jeszcze warto wiedzieć na temat nawilżających kropli do oczu przed dokonaniem zakupu?

Nawilżające krople do oczu i ich działanie – czy znasz te fakty?

Skuteczne krople nawilżające mogą odznaczać się dużą trwałością w działaniu, jednak nie wyeliminują na stałe problemów z oczami – objawami zespołu suchego oka. O ile można sięgać po preparaty zapewniające długotrwałe nawilżenie, o tyle nie wynaleziono jeszcze kropli, zapewniających kompletne zregenerowanie filmu łzowego na stałe. Pieczenie oczu, podrażnienie oczu, zaczerwienie oczu i wrażenie obecności piasku pod powiekami mogą ustąpić na krótszą bądź dłuższą chwilę, jednak nie znikną całkowicie po jednorazowym użyciu preparatu nawilżającego – to tylko kolejny z mitów o kroplach do oczu.

Możemy się spotkać również z twierdzeniem, że samo zakraplanie oczu wystarczy, by przywrócić dawny komfort widzenia w krótkim czasie. Oczywiście jest szansa, że samo zakraplanie oczu pomoże nam wygodnie funkcjonować, niemniej jednak w wielu przypadkach konieczne będzie wyeliminowanie czynników drażniących w zespole suchego oka. Należą do nich na przykład:

  • Długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych i/lub zadymionych pomieszczeniach,
  • Nadmierna ekspozycja narządu wzroku na działanie promieni słonecznych,
  • Regularne korzystanie z urządzeń elektronicznych (komputer, telewizor, tablet, smartfon),
  • Nawyk częstego przecierania oczu,
  • Stosowanie podrażniających kosmetyków w okolicy oczu,
  • Systematyczne poddawanie się zabiegowi przedłużania rzęs

W przypadku zaistnienia powyższych czynników, działanie nawilżających kropli do oczu może być dla nas niewystarczające. Nawet krople do oczu o wysokiej skuteczności mogą nie zadziałać odpowiednio długo i intensywnie, jeśli będziemy stale narażeni na wymienione czynniki drażniące.

Konserwanty w składzie nawilżających kropli do oczu – czy powinny wzbudzać naszą czujność?

Pozytywem płynącym z wyboru nawilżających kropli do oczu zawierających konserwanty, jest zapewne ich wydłużony termin przydatności. Warto jednak pamiętać, że konserwanty w składzie nawilżających kropli do oczu mogą nas podrażniać. W przypadku wystąpienia podrażnienia nie będziemy mogli cieszyć się efektem nawilżenia i przywróconym komfortem widzenia. Czy warto ryzykować, skoro po krople sięgamy regularnie, przez co możemy je zużyć przed upływem terminu ważności? Tę kwestię powinniśmy omówić ze swoim okulistą, dobierając odpowiedni preparat dla siebie. Dobrze jest jednak pamiętać, że na rynku znajdują się nawilżające krople do oczu bez konserwantów, będące alternatywą dla kropli do oczu z konserwantami. Każdy z nas ma możliwość wyboru odpowiedniego preparatu, zgodnie ze swoimi potrzebami, a dla części pacjentów brak konserwantów w składzie jest istotnym czynnikiem, wpływającym na podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej. Warto rozważyć możliwość stosowania kropli do oczu bez konserwantów.

Jakie krople nawilżające bez konserwantów są dostępne bez recepty?

Łatwa dostępność jest jednym z istotnych czynników dla pacjentów, stosujących nawilżające krople do oczu. Dzięki temu mogą zawsze udać się po swój preparat do pobliskiej apteki, kiedy tylko użytkowane krople się skończą.

Krople do oczu bez zawartości konserwantów, które są dostępne bez recepty, a ponadto mogą być stosowane przez osoby noszące soczewki kontaktowe wszelkiego rodzaju, to Cationorm. Cationorm uzupełnia wszystkie trzy warstwy filmu łzowego, przynosząc ulgę w walce z dolegliwościami charakterystycznymi dla zespołu suchego oka. Podrażnienie oczu, zaczerwienie spojówek, wrażenie obecności ciała obcego pod powiekami, czy też odczucie wzmożonej potrzeby mrugania oraz tarcia oczu mogą ustąpić po zastosowaniu kropli Cationorm. Cationorm przywraca komfort widzenia, a dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii na etapie produkcji, jego działanie jest długotrwałe, co pozwala na rzadsze zakraplanie oczu i oszczędność środków, przeznaczanych na nawilżające krople do oczu. Cationorm można z powodzeniem stosować również w zespole Sjögrena oraz po zabiegu korekcji wady wzroku, po wcześniejszej konsultacji ze swoim lekarzem okulistą.