Regeneracja oczu po laserowej korekcji wady wzroku

Laserowa korekta wzroku

16 lutego 2020

Jeżeli mamy już dosyć codziennego chodzenia w okularach korekcyjnych lub soczewkach kontaktowych, to istnieje skuteczna metoda, która może nas całkowicie uwolnić od wady wzroku – zabieg zwany laserową korekcją wady wzroku. Dla kogo jest ta metoda? Czy u każdego może zostać wykonana laserowa korekcja wady wzroku? Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu? I, przede wszystkim, jak należy dbać o oczy, aby szybko zregenerowały się po operacji?


Z problemem wady wzroku mierzy się wiele osób na całym świecie. Dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm… Im większą mamy wadę wzroku, tym bardziej potrzebujemy okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych – bo o ile z małą wadą da się jeszcze funkcjonować (choć i tak może powodować dyskomfort), o tyle duża wada wzroku może nam wręcz uniemożliwiać wykonywanie codziennych, nawet prostych czynności. Dla wielu ludzi każdy dzień rozpoczyna się od sięgnięcia po okulary lub soczewki. A gdyby tak móc to zmienić? Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, że od razu po otwarciu oczu możemy się cieszyć doskonałą ostrością widzenia? We współczesnych czasach jest to możliwe – nawet u osób z dużą wadą wzroku. Rozwiązaniem może być laserowa korekcja wady wzroku. Metoda ta najczęściej pozwala na całkowite pozbycie się nieostrego widzenia. Brzmi doskonale, prawda? Ale kto może poddać się laserowej korekcji wady wzroku? Czy warto zrobić laserową korekcję wady wzroku? Jak wygląda przygotowanie do zabiegu oraz jak przebiega laserowa korekcja wady wzroku?

Kiedy warto rozważyć laserową korekcję wady wzroku?

Nawet jeśli w młodości cieszymy się doskonałym wzrokiem, to nie możemy mieć niestety pewności, czy z biegiem lat nasz wzrok nie ulegnie pogorszeniu. Nieodpowiednio dobrane oświetlenie w domu, szkole lub pracy, spędzanie wielu godzin przed ekranem komputera, tabletu lub smartfona, czytanie małych liter przez długie godziny w niedostatecznie doświetlonym pomieszczeniu… Istnieje wiele zagrożeń dla jakości naszego widzenia. Nigdy nie wiemy, czy i kiedy wystąpi u nas wada wzroku.

Laserową korekcję wady wzroku możemy natomiast rozważać dopiero po ustabilizowaniu się naszej wady – następuje to zazwyczaj około 21 roku życia. Należy jednak pamiętać, że istnieje także górna granica wykonania korekcji – jest ona również płynna i zależy od wystąpienia tzw. starczowzroczności. Najczęściej za górną granicę przyjmuje się 65 rok życia.

Dla wielu osób laserowa korekcja wady wzroku jest szansą na polepszenie komfortu swojego życia. Warto ją rozważyć zwłaszcza wtedy, kiedy:

  • Nasza wada wzroku jest dla nas źródłem dyskomfortu na co dzień i nie możemy swobodnie funkcjonować bez okularów lub soczewek
  • Noszenie soczewek kontaktowych powoduje u nas regularne podrażnienie oczu
  • Jesteśmy niezadowoleni ze swojego wyglądu w okularach, jednak nie możemy zaprzestać ich noszenia
  • Nasza wada wzroku jest niewielka, jednak pragniemy po prostu skutecznie się jej pozbyć

Oczywiście mogą być również inne powody, wpływające na chęć wykonania laserowej korekcji wady wzroku. Najważniejsze jest jednak to, czy lekarz zaklasyfikuje nas do zabiegu. Na jakiej podstawie to robi? Jakimi kryteriami się kieruje, decydując, czy w naszym przypadku laserowa korekcja wady wzroku jest możliwa?

Jak wygląda wstępne przygotowanie do laserowej korekcji wady wzroku?

Na samym początku lekarz zbiera wywiad, na podstawie którego podejmuje decyzję o skierowaniu nas na badania. Musimy przejść cały szereg badań klasyfikujących do zabiegu. Jednak z racji tego, że istnieje wiele przeciwskazań do wykonania laserowej korekcji wady wzroku, obszerny wywiad jest szczególnie ważny – pamiętajmy, aby poinformować okulistę o wszystkich schorzeniach oraz zażywanych przez nas lekach. Przed udaniem się do kliniki, zapiszmy sobie również choroby oczu, które wystąpiły u członków naszej rodziny. Pamiętajmy, że istnieją czynniki dyskwalifikujące nas jako kandydatów to laserowej korekcji wady wzroku. Poza niestabilną, zmienną wadą wzroku, możemy wymienić na przykład:

  • Poważne zaburzenia wydzielania łez
  • Choroby o charakterze autoimmunologicznym
  • Ciążę oraz karmienie piersią
  • Jaskrę
  • Zaćmę
  • Patologiczne zmiany rogówki
  • Choroby plamki żółtej
  • Zbyt młody bądź starszy wiek
  • Wadę wzroku przekraczającą wyznaczony zakres korekcji laserowej (od  -12,0 do +6,0 dioptrii a w przypadku astygmatyzmu: do 6,0 dioptrii cylindra) [1].

Mimo pewnych ogólnych wytycznych, to okulista podejmuje ostateczną decyzję o wykonaniu u nas zabiegu. O wszystkich przeciwskazaniach będziemy mogli porozmawiać z lekarzem podczas pierwszej wizyty. Specjalista po zebraniu wywiadu podejmie decyzję, czy skierować nas na badania wstępne.

Jakie badania należy wykonać przed laserową chirurgią refrakcyjną?

Na odpowiednie badania przed laserową korekcją wady wzroku zawsze kieruje nas lekarz. Dzięki nim można nie tylko wykluczyć wiele chorób, które są przeciwskazaniem do zabiegu, lecz także poznać szczegółową budowę oka oraz upewnić się co do wielkości wady wzroku. W ciekawym artykule pod tytułem Czy kwalifikuję się na zabieg? – do którego lektury zachęcamy – zostały szczegółowo opisane kolejne etapy oraz znaczenie następujących badań: topografii rogówki, biometrii optycznej, OCT tylnego odcinka oka i rogówki, pomiaru gęstości komórek śródbłonka, komputerowego badania refrakcji, pomiaru szerokości źrenic, pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, subiektywnego badania refrakcji i pomiaru ostrości wzroku, badania widzenia obuocznego oraz badania okulistycznego w biomikroskopie [2]. Badania te mogą zostać rozszerzone o inne, dodatkowe, jeśli tak uzna specjalista kwalifikujący nas do zabiegu. Dopiero na podstawie ich wyników okaże się, czy może zostać u nas wykonana laserowa korekcja wady wzroku. Jeśli zostaniemy zakwalifikowani do zabiegu, otrzymamy specjalne wytyczne, których należy przestrzegać przed zabiegiem – dotyczą między innymi niestosowania soczewek przez określony przez lekarza czas czy też nienoszenia makijażu.

Laserowa korekcja wady wzroku – jak przebiega?

Należy podkreślić, iż laserowa korekcja wady wzroku to pojęcie ogólne, pod którym kryją się różne techniki likwidowania wady, bezpośrednio związane z typem stosowanego w danej klinice lasera. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o laserowej korekcji wzroku porównać oferty różnych klinik i dowiedzieć się jak najwięcej o proponowanych przez nie możliwościach. Nierzadko wybór określonego lasera determinują wyniki badań kwalifikujących do zabiegu. Sam zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Podczas pracy lasera powieki są unieruchomione, a nad prawidłowym przebiegiem laserowej korekcji czuwa lekarz. Czas trwania laserowej korekcji wzroku to zaledwie kilkanaście minut. Po ich upływie pacjent pozostaje jeszcze w klinice, odpoczywając – najczęściej przez niecałą godzinę.

Na zabieg warto udać się z bliską osobą, która pomoże nam komfortowo wrócić do domu. Dobrze jest także pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Ochrona oczu po zabiegu jest bardzo ważna. Po powrocie do domu należy wypoczywać. Zmiany w jakości widzenia będą następować stopniowo, niemniej jednak początkowo obraz może być nieostry – nie stanowi to powodu do obaw. Ponadto po laserowej korekcji wady wzroku mogą się u nas pojawić objawy występujące w zespole suchego oka. Zaczerwienie oczu, tkliwość oczu, podrażnienie oczu, wrażenie obecności ciała obcego w oku. Do ich zwalczania, a także w celu przyspieszenia procesu rekonwalescencji, możemy użyć odpowiednich środków medycznych. Jakich dokładnie? Jakie preparaty do oczu pomogą na dolegliwości występujące po laserowej korekcji wady wzroku?

Regeneracja oczu po laserowej korekcji wady wzroku. Jakie środki przyniosą ulgę podrażnionym oczom po zabiegu?

Czas regeneracji oczu po zabiegu, a także jej ogólny przebieg, zależy od organizmu pacjenta. Niektórzy już w ciągu doby mogą się cieszyć dobrym samopoczuciem – bez dolegliwości i odczucia pozabiegowego dyskomfortu. Wszystkie pytania i wątpliwości należy zawsze szczegółowo omówić z lekarzem – również w kwestii regeneracji oczu po laserowej korekcji wady wzroku. Lekarz zazwyczaj zaleca pacjentowi stosowanie nawilżających kropli do oczu –sztucznych łez, które nie tylko przynoszą ulgę w walce z pozabiegowymi dolegliwościami (symptomy zespołu suchego oka), lecz także mogą wspomagać regenerację oczu po zabiegu. Sztuczne łzy, stosowane przez pacjentów po laserowej korekcji wady wzroku, to na przykład Cationorm. Ta nowoczesna nanoemulsja działa nawilżająco, regenerując wszystkie trzy warstwy filmu łzowego. Krople do oczu Cationorm nie zawierają konserwantów i są dostępne bez recepty. Mogą być z powodzeniem stosowane podczas okresu rekonwalescencji po zabiegu laserowej korekcji wady wzroku.

Czy po zabiegu laserowej korekcji wady wzroku może nastąpić nawrót wady?

Niestety czasem zdarza się, że wada wzroku powraca. Nie musi być jednak taka sama jak przed zabiegiem. Jeśli nasz wzrok ulegnie pogorszeniu po laserowej korekcji, to podczas wizyty kontrolnej musimy koniecznie powiedzieć o tym okuliście, który podejmie decyzję o dokorygowaniu. Bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich i stosowanie przepisanych środków. Jeżeli lekarz zalecił nam stosowanie kropli nawilżających (sztucznych łez), to pamiętajmy, aby mieć je zawsze przy sobie. Starajmy się również unikać sytuacji, które mogą być przyczyną objawów charakterystycznych dla zespołu suchego oka:

  • Przebywanie w mocno klimatyzowanych pomieszczeniach przez długi czas
  • Przebywanie w zadymionych pomieszczeniach (np. w palarniach)
  • Używanie urządzeń elektronicznych, takich jak telefon, komputer i tablet przez wiele godzin, bez żadnych przerw
  • Czytanie w niedoświetlonych pomieszczeniach
  • Narażenie na pył i silny nawiew
  • Niestosowanie okularów przeciwsłonecznych
  • Tarcie oczu

Abyśmy mogli cieszyć się efektami zabiegu jak najszybciej i jak najdłużej, dbajmy o swoje oczy – a już szczególnie w ciągu pierwszych tygodni po laserowej korekcji wzroku.