Jak leczyć zespół suchego oka?

Jak leczyć zespół suchego oka?

17 lipca 2019

O zespole suchego oka słyszymy coraz częściej – to schorzenie, do którego dochodzi w wyniku zaburzenia procesu nawilżania oka przez film łzowy. Ale jak się objawia zespół suchego oka? Jak sprawdzić, czy jesteśmy w grupie ryzyka? I jak leczyć zespół suchego oka?


Zespół suchego oka może być przyczyną dużego dyskomfortu na co dzień. Ból oczu, swędzenie oczu, zaczerwienie oczu, drażliwe oczy, wrażenie obecności ciała obcego pod powiekami czy też przekrwienie oczu to często wymieniane objawy, które negatywnie wpływają na nasze codziennie funkcjonowanie. O oczy należy dbać – ale jak to robić, kiedy doskwierają nam już objawy zespołu suchego oka? Co zrobić, aby odzyskać komfort widzenia po wystąpieniu problemów z oczami? Jak skutecznie leczyć to schorzenie?

Zespół suchego oka – czy jesteś w grupie ryzyka?

Na zespół suchego oka szczególnie narażone są osoby pracujące przy komputerze bądź regularnie korzystające z telefonów komórkowych. W grupie ryzyka są również pacjenci przebywający często w mocno klimatyzowanych pomieszczeniach, a także ci noszący soczewki kontaktowe.

Jakie są najczęstsze objawy zespołu suchego oka?

Pacjenci często skarżą się na problemy z oczami – jednakże problemy z oczami to pojęcie ogólne. Wybierając się na wizytę do okulisty, warto precyzyjnie określić swoje dolegliwości, co ułatwi proces diagnostyczny specjaliście. Wśród objawów możemy wymienić między innymi:

  • suchość oczu (suchość oczu to szczególnie częsty objaw),
  • wrażenie obecności piasku pod powiekami,
  • zaczerwienie oczu, przekrwienie oczu,
  • wydzielinę z oczu,
  • drażliwość oczu,
  • zmęczenie oczu,
  • tkliwość oczu,
  • ból oczu

U niektórych pacjentów występuje tylko część objawów – głównie suchość oczu, ponieważ w zespole suchego oka dochodzi do zaburzenia działania nawilżającego filmu łzowego. Film łzowy składa się z trzech warstw: lipidowej, wodnej oraz śluzowej. Wystarczą problemy w obrębie jednej warstwy filmu łzowego, aby doszło do zaburzenia procesu nawilżania oka i w konsekwencji – do suchości oka.

Jak zdiagnozować zespół suchego oka?

Po wystąpieniu charakterystycznych objawów, lekarz może przeprowadzić specjalistyczne badania, mające na celu potwierdzenie lub wykluczenie zespołu suchego oka. Jedną z metod diagnostycznych jest badanie w lampie szczelinowej, podczas którego kondycja oka jest szczegółowo analizowana przez specjalistę. Badanie w lampie szczelinowej obejmuje szereg czynności: od oceny stanu skóry powiek, menisku i pryzmatu łzowego, poprzez pomiar częstotliwości mrugania, aż po analizę brzegu powiek i ocenę gruczołów Meiboma.

Poza badaniem w lampie szczelinowej stosuje się także test Schrimera, pozwalający zbadać wydzielanie łez – lekarz może go wykonać zarówno z zastosowaniem znieczulenia, jak i bez znieczulenia. Test Schrmera pozwala na ocenę warstwy wodnej filmu łzowego.

Istnieje także możliwość przeprowadzenia oceny CFS (barwienie rogówki fluoresceiną) oraz wykonania tak zwanej meibografii. Więcej na temat metod diagnostycznych w zespole suchego oka można przeczytać w ciekawym artykule: Diagnostyka Zespołu Suchego Oka.

Jak leczyć zespół suchego oka?

Po zdiagnozowaniu przez specjalistę należy rozpocząć leczenie – w przypadku tego schorzenia możemy mówić jedynie o leczeniu objawowym. Po konsultacji z okulistą można jednak rozważyć zamknięcie punktów łzowych, o ile objawy schorzenia występują długo i są szczególnie dokuczliwe.

Zazwyczaj jednak leczenie odbywa się poprzez stosowanie nawilżających kropli do oczu, których zadaniem jest uzupełnienie uszkodzonego filmu łzowego. Niestety wiele z nawilżających kropli do oczu, dostępnych na rynku bez recepty, uzupełnia wyłącznie warstwę wodną filmu łzowego. Samo uzupełnianie warstwy wodnej filmu łzowego często nie rozwiązuje problemów z oczami u pacjentów z zespołem suchego oka.

Większość preparatów sztucznych łez chroni powierzchnię gałki ocznej tylko przez około 10–20 minut po zastosowaniu i dlatego konieczne jest częste podawanie leku. Niektóre nowe preparaty mają dłuższy okres działania. Jakie zatem preparaty do oczu można zastosować w walce z zespołem suchego oka?

Portal Medycyna Praktyczna dla Pacjentów w artykule Zespół suchego oka

Nawilżające krople do oczu, skuteczne w walce z zespołem suchego oka!

Aby skutecznie zwalczać objawy schorzenia, warto zdecydować się na nowoczesne preparaty, które mogą przynieść szybką ulgę suchym oczom. Jednym z takich preparatów jest emulsja Cationorm, która działa niczym sztuczne łzy. Preparat do nawilżania oczu Cationorm uzupełnia wszystkie trzy warstwy filmu łzowego: wodną, śluzową oraz lipidową, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowany przez pacjentów z zespołem suchego oka. Co więcej, nawilżające krople do oczu Cationorm mogą być także używane przez osoby noszące soczewki kontaktowe, a ich wydłużone działanie na powierzchni oka pozwala ograniczyć częstotliwość zakraplania oczu.

O czym warto pamiętać podczas zwalczania objawów zespołu suchego oka?

Walcząc z dokuczliwymi objawami, warto pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Ich stosowanie na co dzień może pomóc w niwelowaniu suchości oczu i innych problemów z oczami.

1. Unikaj klimatyzowanych pomieszczeń!

Jeżeli na co dzień pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu, spróbuj unikać mocno klimatyzowanych miejsc przez resztę dnia, po pracy – staraj się spędzać czas na dworze, przy naturalnym świetle słonecznym. Jeśli natomiast stale przebywasz w klimatyzowanym pomieszczeniu i nie jesteś w stanie tego uniknąć, zawsze miej przy sobie skutecznie nawilżające krople do oczu.

2. Unikaj przecierania oczu dłońmi!

Wiele osób ma nawyk przecierania oczu dłońmi w ciągu dnia. Takie postępowanie może jednak wywołać dodatkowe podrażnienie oczu – przecieranie oczu zapewnia tylko chwilowy komfort. Obecne na powierzchni dłoni drobnoustroje mogą z łatwością przedostać się do oczu i doprowadzić do kolejnych problemów z oczami.

3. Ogranicz czas spędzany przy komputerze lub z telefonem!

Promieniowane monitora może negatywnie wpływać na oczy, a spędzanie znacznej ilości czasu przed ekranem różnych urządzeń elektronicznych z pewnością nie pomoże w walce z objawami. Nawet jeśli wykonywana przez Ciebie praca zobowiązuje Cię do stałego przebywania przed monitorem, pamiętaj o krótkich przerwach i staraj się przez resztę dnia ograniczyć użytkowanie telefonu oraz komputera.

4. Dbaj o oczy w ciągu dnia – nie zapominaj o higienie oczu!

Noszenie okularów przeciwsłonecznych w gorące, słoneczne dni to tylko jedna z metod dbania o oczy w ciągu dnia. Istotne jest również mycie oczu. Higiena oczu powinna przebiegać z użyciem wody – bez stosowania silnych środków myjących, ponieważ środki tego typu mogą wywołać dodatkowe podrażnienia oczu. Pamiętaj również o zastosowaniu nawilżających kropli do oczu, jeśli odczuwasz suchość oczu.

5. Wybieraj nawilżające krople do oczu, po których czujesz faktyczną różnicę w kondycji oczu!

Często, kupując nawilżające krople do oczu, korzystamy z przypadkowych, wybranych losowo kropli do oczu i stosujemy je nawet wtedy, kiedy nie przynoszą nam długotrwałej ulgi. Jeśli częstotliwość zakraplania oczu jest duża, a Ty nadal nie możesz cieszyć się komfortem widzenia, gdyż po zastosowaniu kropli do oczu szybko powraca suchość oczu i np. odczucie obecności piasku pod powiekami – zmień stosowany preparat do oczu. Zwróć uwagę, czy wybrane przez Ciebie nawilżające krople do oczu uzupełniają wszystkie trzy warstwy filmu łzowego, czy nie zawierają w składzie konserwantów i czy pomagają zmniejszyć częstotliwość zakraplania oczu.

6. Rób okłady na oczy!

Okłady na oczy mogą pomóc w zniwelowaniu niektórych problemów z oczami, takich jak na przykład podrażnienie oczu, zmęczenie oczu czy też zaczerwienienie oczu. Do okładów możemy użyć składników, które większość z nas ma w swojej kuchni: rumianku, świeżego ogórka, kostki lodu i herbaty – a to tylko niektóre z łagodzących dla oczu składników.

Warto przetestować każdą z powyższych rad i sprawdzić, które działania najbardziej pomagają w walce z suchością oczu oraz innymi objawami zespołu suchego oka. Szczególnie należy się jednak przyjrzeć stosowanemu preparatowi do oczu – czy są to krople do oczu o skutecznym działaniu nawilżającym? Czasem wystarczy zmiana preparatu, aby szybko poczuć różnicę i ulgę – bez suchości oczu, podrażnień oczu czy też zaczerwienienia oczu.

Jak często należy się stawić na wizycie kontrolnej u okulisty, jeśli cierpimy na zespół suchego oka?

Pacjenci powinni pamiętać o wizytach kontrolnych u okulisty. Monitorowanie przebiegu choroby, intensywności objawów, a także ogólnego stanu oczu jest bardzo ważne. Warto, aby wizyta kontrolna odbywała się chociaż raz na pół roku, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Przestrzeganie wytycznych prowadzącego okulisty może znacznie załagodzić przebieg choroby poprzez zniwelowanie lub nawet zlikwidowanie problemów z oczami.