Jakie mogą być skutki nieprawidłowego demakijażu oczu?

18 stycznia 2020

Demakijaż należy do rutynowych czynności, które wykonujemy nawet co wieczór. Jednak często ze względu na pośpiech lub niewiedzę, nasz demakijaż jest niedokładny lub nieprawidłowy. W wyniku różnych błędów przy demakijażu, mogą wystąpić u nas dolegliwości, które niekorzystnie wpłyną na komfort funkcjonowania naszego narządu wzroku w ciągu dnia. Jakie to błędy? O czym należy pamiętać, wykonując demakijaż oczu?


Wiele kobiet sięga po kosmetyki kolorowe każdego dnia. Niektóre zaledwie subtelnie podkreślają urodę, podczas gdy inne uwielbiają wyrazisty makijaż, zwłaszcza mocno podkreślone oko. Niezależnie jednak od liczby używanych kosmetyków, skórę należy dokładnie z nich oczyścić przed snem – za każdym razem, bez wyjątków. Demakijaż to ważna czynność, wpływająca na kondycję naszych oczu i skóry. Co nam grozi, jeśli nie będziemy go wykonywać prawidłowo? Jakie są skutki niezmywania lub niedokładnego zmywania makijażu?

Makijaż a zdrowie oczu. Czy noszenie makijażu ma wpływ na oczy?

Malując się, rzadko myślimy o zdrowiu swoich oczu. Koncentrujemy się na efekcie końcowym – atrakcyjnym wyglądzie. Częściej, w kontekście makijażu, skupiamy się na kosmetykach do twarzy i ich składach oraz właściwościach, gdyż pragniemy uniknąć przyspieszenia procesu starzenia skóry niewłaściwie dobranym podkładem, korektorem bądź pudrem. Jednak to właśnie kosmetyki stosowane do makijażu oczu powinny być przez nas dobierane w mocno przemyślany sposób. Kredki do oczu, cienie do powiek, tusze do rzęs, eyelinery i brokatowe pigmenty to zaledwie część z licznych produktów, które mogą nie tylko fantastycznie uzupełniać nasz makijaż, lecz także mogą doprowadzić do podrażnienia oczu. Dzieje się tak na przykład w wyniku przedostawania się cząsteczek kosmetyków do oka. Wraz z nimi do oczu docierają drobnoustroje, które mogą wywołać różne dolegliwości, takie jak pieczenie oczu, zaczerwienienie oczu, podrażnienie oczu bądź tkliwość oczu. Czy jednak na tym kończy się lista zagrożeń, wynikających z malowania okolic oczu?

Malujesz oczy? O tym koniecznie musisz pamiętać!

Zagrożenia dla kondycji oczu, wynikające z makijażu, mogą być różne. Już sama skóra wokół oczu jest cienka i wrażliwa, przez co w wyniku nieprawidłowego stosowania kosmetyków kolorowych, może dojść do pogorszenia jej kondycji – na przykład przesuszenia lub świądu.

Oczy są narażone nie tylko na przedostawanie się cząsteczek kosmetyków, lecz także na drobne urazy mechaniczne, spowodowane chociażby trafieniem szczoteczką od tuszu lub kredką w powierzchnię oka. Zarówno w przypadku regularnego jak i sporadycznego stosowania kosmetyków do makijażu oczu, należy zawsze sprawdzać daty ważności. Na większości opakowań widnieje specjalna ikona słoiczka z liczbą miesięcy, po upływie których kosmetyk traci ważność (czas przydatności liczymy od momentu otwarcia kosmetyku). Używanie przeterminowanych kosmetyków kolorowych może wywołać różne problemy z oczami, takie jak infekcje i reakcje alergiczne. Reakcje alergiczne mogą być również spowodowane obecnością nawet pojedynczego składnika drażniącego w składzie kosmetyku. Warto zatem obserwować stan swoich oczu i skóry po użyciu każdego nowego produktu do makijażu, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z niego przed ważną uroczystością.

Higiena malowanie oczu – na czym polega? Dlaczego higiena podczas makijażu oka jest ważna?

W przypadku makijażu oczu higiena jest niezmiernie ważna. Część kosmetyków, takich jak bazy pod cienie do powiek, same cienie lub sypkie pigmenty, jest przez nas często aplikowana palcami. Przed ich użyciem zawsze powinnyśmy starannie umyć ręce. Co więcej – akcesoria do makijażu, takie pędzle do cieni, aplikatory i zalotki, powinny być systematycznie czyszczone przy pomocy przeznaczonych do tego odpowiednich preparatów. Należy także pamiętać, aby unikać korzystania z innymi osobami z tych samych szczoteczek do rzęs lub kredek do oczu. Dzielenie kosmetyków ze znajomymi, tak samo jak nieprzestrzeganie zasad higieny podczas wykonywania makijażu, może nawet doprowadzić do rozwoju infekcji oczu i stanów zapalnych, w tym dosyć częstego zapalenia spojówki.

Więcej informacji na temat doboru kosmetyków do makijażu oczu oraz ich prawidłowej, higienicznej techniki aplikacji można znaleźć w interesującym artykule: Niebezpieczny makijaż oka – czym grozi używanie nieodpowiednich kosmetyków?

Demakijaż oczu – czym jest i dlaczego warto wykonywać go starannie? Poznaj zasady właściwego demakijażu oczu!

Demakijaż oczu to czynność pozwalająca na usunięcie pozostałości kosmetyków – głównie kosmetyków kolorowych – z okolic oczu. Wykonuje się go najczęściej przy pomocy płatków kosmetycznych, nasączonych specjalnymi preparatami, takimi jak płyny micelarne lub mleczka do demakijażu. Wiele kobiet decyduje się na używanie specjalnych ściereczek do demakijażu zamiast klasycznych wacików. O ile sam produkt pomocniczy jest kwestią indywidualną, tak samo jak używany preparat (chociaż warto wybierać bezpieczne, przebadane kosmetyki o dobrym składzie), o tyle szczególnie ważny dla wszystkich jest prawidłowy sposób usuwania makijażu z okolic oczu. Sposób ten powinien uwzględniać następujące zasady:

  • Demakijaż powinien być delikatny. Nie trzyj oczu! Tarcie oczu może wywołać podrażnienia oczu i zwiększa ryzyko wyrwania rzęs.
  • Wykonuj demakijaż poprzez lekkie przyłożenie wacika z płynem do oka i chwilowe przytrzymanie. Nie przesuwaj wacikiem po powiekach kolistymi ruchami – po przytrzymaniu płatka kosmetycznego, przesuń go delikatnym ruchem do zewnętrznej strony oka. Dociskając wacik zbyt mocno i czyszcząc skórę mocnymi, kolistymi ruchami możesz doprowadzić do wystąpienia podrażnień oczu i skóry.
  • Aplikuj odpowiednią ilość produktu. Staraj się unikać używania zbyt małej ilości preparatu do demakijażu i wrażenia tarcia suchym wacikiem, a także zbyt dużej ilości produktu, kiedy to wacik się po nim niemal ślizga. Zbyt mała ilość produktu może narażać oczy na tarcie wacikiem, wywołując ich podrażnienie i tkliwość. Zbyt duża ilość produktu może zostać na powiekach i rzęsach z łatwością dostając się do oka i wywołując pieczenie oraz zaczerwienie.
  • Nie dokładaj preparatu do demakijażu na brudny wacik. Po każdym zużyciu wymieniaj płatek kosmetyczny na nowy. To pozwoli na domycie skóry, bez narażania jej na ponowny kontakt z zanieczyszczeniami, mogącymi wywołać podrażnienia oczu i skóry wokół nich.
  • Wykonuj demakijaż aż do momentu, kiedy wacik będzie całkowicie czysty. Pozostawienie resztek makijażu na oczach może spowodować bolesność oczu i opuchliznę powiek następnego dnia.

Zdejmowanie sztucznych rzęs na pasku oraz kępek – jak to bezpiecznie zrobić? Jak odkleić sztuczne rzęsy, by uniknąć podrażnień?

Współcześnie demakijaż nie polega już tylko na zmywaniu kosmetyków kolorowych. W ostatnich latach bardzo popularne stało się korzystanie z jednorazowych kępek rzęs oraz rzęs na pasku. Aplikuje się je przy pomocy specjalnego kleju do rzęs, którego resztki zawsze należy usunąć podczas procesu demakijażu. Aby to zrobić, trzeba delikatnie przyłożyć nasączony płynem do demakijażu wacik do górnej powieki oka i chwilę przytrzymać. Po upływie kilkunastu sekund należy odsunąć wacik, a następnie sprawdzić, czy osadziły się na nim kępki rzęs lub pasek z rzęsami. Pod żadnym pozorem nie powinno się ciągnąć sztucznych rzęs i odrywać ich siłą. Takie działanie może nie tylko spowodować wyrwanie naszych naturalnych rzęs, lecz także może wywołać podrażnienia skóry powiek górnych.

Niezmywanie makijażu? Jakie są skutki spania w makijażu? Czy zawsze trzeba zmywać makijaż oczu?

Bywają sytuacje, w których rezygnujemy z wykonania demakijażu, zazwyczaj na rzecz szybszego pójścia spać po długiej zabawie. Spanie w makijażu może nieść szereg konsekwencji zdrowotnych dla naszych oczu. Na co jesteśmy narażone po nocy spędzonej w makijażu? Mogą wystąpić następujące dolegliwości:

  • Zaczerwienienie oczu i powiek,
  • Opuchnięcie skóry wokół oczu, wystąpienie tak zwanych „worków” pod oczami,
  • Jęczmień,
  • Swędzenie skóry wokół oczu,
  • Tkliwość oczu,
  • Odczucie pieczenia oczu i powiek,
  • Odczucie suchości oczu oraz suchości skóry wokół oczu.

W przypadku kobiet, które mają przedłużone rzęsy, niewykonanie demakijażu lub wykonanie go niestarannie może mieć jeszcze poważniejsze skutki. Chociaż makijaż oczu jest niezalecany przy przedłużonych rzęsach, to jednak wiele z nas decyduje się na niego wraz z nadejściem ważnych uroczystości, takich jak na przykład wesele bądź Sylwester. Niezmywanie makijażu przy przedłużonych rzęsach sprawia, że w przestrzeniach między włoskami zbiera się wiele trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Brak odpowiedniej higieny i pielęgnacji może doprowadzić do podrażnień i schorzeń oczu np. może sprzyjać rozwojowi nużycy.

Jak walczyć z dolegliwościami, które pojawiły się po niezmyciu makijażu? Co przyniesie ulgę po podrażnieniu oczu niezmytym makijażem?

Jeżeli po niezmyciu makijażu pojawiło się pieczenie oczu, zaczerwienie oczu, tkliwość oczu, wrażenie suchości oczu, swędzenie oczu lub podrażnienie oczu, to najpierw należy bardzo delikatnie pozbyć się pozostałości makijażu, zgodnie z przedstawionymi zasadami właściwej techniki demakijażu. Jeżeli po dokładnym oczyszczeniu okolic oczu i twarzy dolegliwości nadal występują, to można zdecydować się na użycie nawilżających kropli do oczu. Nawilżające krople do oczu mogą pomóc nam odzyskać komfort widzenia. Dobrze jest wybrać krople do oczu bez konserwantów, takie jak na przykład Cationorm. Te nowoczesne krople do oczu mogą skutecznie nawilżyć podrażnione działaniem kosmetyków oczy, uzupełniając wszystkie warstwy filmu łzowego i przywracając komfort widzenia. Jeśli jednak nawet nawilżające krople do oczu nie przyniosą nam ulgi, a dolegliwości będą dalej występowały, należy skonsultować się z lekarzem. Warto również pamiętać, aby zawsze wykonywać demakijaż – nawet mimo dużego zmęczenia.