Odżywki do rzęs a problemy z oczami

Odżywki do rzęs a ból oczu

5 września 2019

Jak zwalczać dolegliwości po użyciu odżywki do rzęs? Piękne rzęsy to marzenie wielu kobiet – zapewne dlatego odżywki do rzęs cieszą się tak dużą popularnością wśród Polek. Ale czy stosowanie odżywek jest bezpieczne dla naszych rzęs? Czy istnieją zagrożenia, wynikające z ich stosowania? Jaki jest mechanizm działania odżywek do rzęs?


Ciemne, długie i gęste rzęsy marzą się niejednej kobiecie – w końcu piękne rzęsy są ozdobą oka i nadają wyrazistości spojrzeniu. Niektóre z nas rodzą się z naturalnie ładnymi rzęsami, podczas gdy inne próbują pomóc naturze, stosując różnego rodzaju odżywki, doklejając kępki lub rzęsy na pasku, a nawet przedłużając i zagęszczając rzęsy, o czym pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów pod tytułem: Przedłużanie rzęs a problemy z oczami.

Pierwsza z metod, czyli odżywki, wzbudza wiele kontrowersji, choć pozornie wydaje się najlepsza – w końcu co może być złego w dbaniu o swoje naturalne rzęsy? Jak się jednak okazuje, odżywki wcale nie muszą być dobrym rozwiązaniem naszych problemów z naturalnymi rzęsami. Dlaczego? Czy mają jakikolwiek wpływ na nasze oczy, a nie tylko na wzrost naturalnych rzęs?

Co warto wiedzieć o naturalnych rzęsach? Jak polepszyć wygląd naturalnych rzęs?

Rzęsy to krótkie, sztywne włosy zaopatrzone we własne gruczoły łojowe, wyrastające w 3-4 rzędach na brzegach powiek – ich liczbę szacuje się na około 150-200 włosków w przypadku górnej powieki (1). Rzęsy, tak samo jak włosy, mogą mieć różne kolory – większość posiadaczek jasnych rzęs decyduje się na używanie przyciemniającego tuszu lub na specjalne zabiegi kosmetyczne z użyciem henny, aby nadać swoim naturalnym rzęsom ciemny odcień.

Kolor rzęs, jak i ich długość czy grubość, zależy głównie od naszych genów oraz stylu życia: zdrowa, bogata w witaminy i składniki odżywcze dieta ma duży wpływ na wygląd naszych rzęs. Mimo odpowiedniej diety i stylu życia, kobiety bez odpowiednich predyspozycji genetycznych mogą nie być w stanie wyhodować tak spektakularnego wachlarza rzęs, jak ich niektóre koleżanki. Właśnie z tego powodu wiele z nich koncentruje się na wzmożonej pielęgnacji rzęs lub postanawia wybrać zabieg przedłużania i zagęszczania. Lifting, laminowanie czy też botox rzęs to tylko niektóre z popularnych metod stylizacji, oferowanych przez salony kosmetyczne i koncentrujące się na polepszeniu wyglądu naturalnych włosków.

Jednak wiele pań postanawia zadbać o swoje rzęsy samodzielnie, wybierając głośno reklamowane i łatwo dostępne odżywki. Czy to aby na pewno najlepsze rozwiązanie? Czy rzęsy mogą urosnąć po odżywce? Czy po stosowaniu odżywki rzęsy wyglądają lepiej?

Odżywki na porost rzęs a cykl wzrostu naturalnych rzęs

Naturalne rzęsy pełnią funkcję ochronną – stanowią barierę przed zanieczyszczeniami, mogącymi dostać się do oczu. Warto wiedzieć, że rzęsy posiadają określony cykl wzrostu, składający się z trzech faz o nazwach: anagen, katagen oraz telogen.

Anagen – faza wzrostu rzęs

Podczas fazy zwanej anagenem, połączona ze skórą rzęsa czerpie brodawką mieszka włosowego substancje odżywcze z organizmu. Właśnie dlatego anagen jest potocznie określany „fazą wzrostu” – górne rzęsy osiągają wtedy około centymetra długości przez okres od (mniej więcej) miesiąca do (mniej więcej) trzech miesięcy. Dokładny czas trwania anagenu może być różny u każdego człowieka. Co więcej, faza anagenu jest dłuższa w przypadku cyklu wzrostu włosów na głowie, stąd niemożliwe jest, aby naturalne rzęsy kiedykolwiek mogły osiągnąć taką samą długość jak włosy. Anagen poprzedza dwie kolejne fazy, zwane katagenem oraz telogenem.

Katagen – faza obumierania rzęs

W momencie gdy odżywiająca rzęsę brodawka mieszka włosowego zanika, przez co do rzęsy przestają docierać substancje odżywcze z organizmu, możemy mówić o etapie katagenu, trwającym przez około 2-3 tygodnie. Rzęsy są wtedy podatne na wypadnięcie, jednak odpowiednio pielęgnowane i delikatnie traktowane – nie wypadną. Przez jakiś czas będą jeszcze zdobić powiekę, zanim rozpocznie się ostatnia faza, czyli faza telogenu.

Telogen – faza spoczynku rzęs

W fazie telogenu zadaniem pustego mieszka włosowego jest wytworzenie nowej rzęsy, co trwa około trzech miesięcy. Wszystkie 3 fazy powtarzają się cyklicznie. Oznacza to, że po fazie telogenu ponownie następuje faza anagenu. Więcej na temat cyklu wzrostu rzęs można przeczytać w artykule portalu zewnętrznego: Czy rzęsy odrastają i jak długo rosną – cykl wzrostu rzęs.

Najczęściej to właśnie na skróceniu telogenu i jednoczesnym wydłużeniu fazy anagenu zależy producentom odżywek do rzęs, którzy często jako składnik aktywny swoich preparatów wybierają bimatoprost.

Zdecydowana większość odżywek do rzęs jest oparta właśnie na bimatoproście, który pomaga wydłużyć fazę anagenu oraz skrócić fazę telogenu. W połączeniu z odpowiednią dietą oraz właściwą pielęgnacją okolicy oczu, odżywki do rzęs z bimatoprostem mogą przynieść naprawdę łatwo zauważalne efekty w krótkim czasie. Ale czy odżywki do rzęs są bezpieczne dla oczu? Czy stosowanie odżywki do rzęs może powodować problemy z oczami?

Co to jest bimatoprost i na czym polega jego działanie? Dlaczego bimatoprost jest dodawany do odżywek do rzęs?

Bimatoprost to często stosowana substancja aktywna w odżywkach do rzęs. Ten związek jest syntetyczną pochodną hormonów (prostaglandyn), a jego działanie polega głównie na wydłużeniu opisanej wyżej fazy anagenu.

Przed użyciem bimatoprostu w produkcji odżywek do rzęs, stosowano go jako składnik leku na jaskrę (choroby w wyniku której dochodzi do ubytków w polu widzenia) w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego – efektem ubocznym leku był właśnie wzmożony wzrost rzęs u pacjentów, przez co odkryto jego nowe zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Więcej na temat bimatoprostu można przeczytać w ciekawym artykule: Bimatoprost – do czego służy i jak go stosować?

Jak wyglądają odżywki do rzęs z bimatoprostem i jak ich używać? Jak szybko pojawiają się efekty stosowania odżywki do rzęs?

Odżywki do rzęs różnią się od siebie designem, w zależności od stylu obranego przez producenta – jednak zdecydowana większość z nich jest wyposażona w specjalny aplikator, przy pomocy którego nakłada się preparat na górną linię rzęs. Przed zastosowaniem odżywki należy wykonać dokładny demakijaż. Produkt aplikuje się zgodnie z zaleceniami producenta, dlatego warto dokładnie przeczytać załączoną ulotkę.

Często pierwsze efekty pojawiają się już po 3 tygodniach stosowania odżywki do rzęs. Czasem trzeba poczekać trochę dłużej – wszystko zależy od naszych predyspozycji genetycznych. Efekty stosowania odżywki do rzęs mogą nie ograniczać się wyłącznie do zwiększenia długości włosków, lecz także do ich zagęszczenia, pogrubienia oraz przyciemnienia. Wiele z dostępnych na rynku odżywek do rzęs zawiera w swoim składzie dodatkowe składniki pielęgnujące i wzmacniające, takie jak na przykład pantenol, alantoina lub keratyna. Składy preparatów na porost rzęs różnią się od siebie – dlatego tym bardziej warto zapoznać się z ulotką i sprawdzić, czy na żaden z podanych składników nie mamy uczulenia.

Należy jednak pamiętać, że kilka tygodni po zakończeniu stosowania odżywki, efekty znikną. Kurację można powtarzać zgodnie z zaleceniami producenta. Ponadto przed rozpoczęciem użytkowania odżywek do rzęs warto skontaktować się z lekarzem i skonsultować ten pomysł.

Czy odżywki do rzęs z bimatoprostem są bezpieczne dla oczu? Jakie są działania niepożądane odżywek do rzęs z bimatoprostem?

Każda ze stosowanych przez nas substancji może wywołać szereg niepożądanych reakcji. Na temat odżywek do rzęs wybuchło wiele kontrowersji w środowisku medycznym i mediach, właśnie ze względu na wystąpienie różnych efektów ubocznych u konsumentów. Chociaż w takich odżywkach stężenie bimatoprostu jest niższe niż w przypadku leków na jaskrę, to substancja ta w dalszym ciągu może zadziałać drażniąco na oczy oraz ich okolice – właśnie dlatego ważne jest prawidłowe stosowanie odżywki, zgodnie z zaleceniami producenta.

Wiele pań popełnia błąd, aplikując zbyt dużo produktu lub robiąc to ze zbyt dużą częstotliwością. Należy również uważać, aby odżywka nie dostała się do oka. Konieczne jest też dokładne i delikatne oczyszczenie przestrzeni między rzęsami przed aplikacją preparatu, aby pomiędzy włoskami nie zalegały resztki kosmetyków – w tym kosmetyków kolorowych. Czasem jednak zdarza się, że pomimo właściwego stosowania odżywki, efekty uboczne i tak występują. Wśród nich możemy wymienić:

  • podrażnienie oczu,
  • zaczerwienienie powiek i oczu,
  • stany zapalne spojówki, brzegów powiek lub rogówki,
  • pieczenie oczu,
  • pogorszenie widzenia,
  • światłowstręt,
  • zmiany w pigmentacji tęczówki,
  • odczucie obecności piasku pod powiekami,
  • suchość oczu

Wszystkie te objawy powinnyśmy skonsultować z lekarzem. Więcej na temat ewentualnych działań niepożądanych można znaleźć w interesującym tekście: Czy odżywki do rzęs są bezpieczne?

Co zrobić w przypadku wystąpienia działań niepożądanych?

Wszystkie niepokojące objawy należy zgłosić do lekarza – najlepiej okulisty. To także sygnał, aby zaprzestać stosowania odżywki do rzęs. W momencie wystąpienia efektów ubocznych, dobrze jest siegnąć po sprawdzone środki. W celu łagodzenia pieczenia, zaczerwienienia, odczucia obecności piasku pod powiekami oraz suchości oczu, warto mieć w swojej domowej apteczce nawilżające krople do oczu, które mogą przynieść szybką ulgę w walce z dolegliwościami.

Krople dostępne bez recepty, które nie zawierają konserwantów i skutecznie nawilżają oczy, to Cationorm. Cationorm uzupełnia wszystkie trzy warstwy filmu łzowego, niwelując odczucie suchości oczu. Poza działaniem nawilżającym Cationorm chroni oczy poprzez zmniejszenie parowania i zatrzymanie nawilżenia, a także wspomaga je, utrzymując nawilżenie powierzchni oka na dłużej, co pozwala zmniejszyć częstotliwość zakraplania. Więcej na temat działania nawilżających kropli do oczu Cationorm można znaleźć w zakładce działanie.