Przedłużanie rzęs a problemy z oczami

Przedłużanie rzęs a problemy z oczami

21 lipca 2019

Zabieg przedłużania rzęs cieszy się w Polsce dużą popularnością – kobiety chętnie korzystają z tej metody, aby udoskonalić swój wygląd i skrócić czas potrzebny na wykonanie makijażu. Jednak rzadko kiedy pamiętamy, że noszenie sztucznych rzęs może mieć negatywne skutki dla naszych oczu. Jakie dokładnie? Czy przedłużanie rzęs może powodować problemy z oczami?


Przedłużanie i zagęszczanie rzęs to zabieg kosmetyczny, na który decyduje się wiele kobiet – nawet tych, posiadających naturalnie piękne rzęsy. Coraz więcej gabinetów kosmetycznych wprowadza stylizację rzęs do swojej oferty, proponując paniom upiększenie spojrzenia różnymi metodami: od aplikacji jednej rzęsy sztucznej do jednej naturalnej (zwanej potocznie metodą 1:1), poprzez doczepienie kilku rzęs sztucznych do jednej naturalnej (tak zwana metoda objętościowa 2D, 3D, 4D), aż po spektakularne przedłużanie typu Hollywood lub Russian Volume, które polega na aplikacji pokaźnej kępki sztucznych rzęs do jednej rzęsy naturalnej, co pozwala na osiągnięcie bardzo wyrazistego spojrzenia.

Jednak niezależnie od wybranej metody przedłużania rzęs oraz efektu wizualnego stylizacji, warto pamiętać o ochronie swoich oczu – a niestety problemy z oczami po przedłużaniu rzęs mogą wystąpić u każdej z nas. Jak się przed nimi chronić? O czym warto pamiętać, przedłużając i zagęszczając rzęsy?

Na czym polega zabieg przedłużania rzęs?

Zabieg przedłużania rzęs jest bezbolesny – polega na doklejeniu do naturalnych rzęs specjalnych kępek lub pojedynczych rzęs sztucznych. W gabinecie należy stawić się bez makijażu, ze starannie oczyszczonymi oczami, zwłaszcza z resztek tuszu, eyelinera i innych kosmetyków. Stylistka, po szczegółowym omówieniu z klientką oczekiwanego efektu i po doborze odpowiedniej metody do kształtu oka oraz kondycji rzęs naturalnych, separuje dolne rzęsy od górnych przy pomocy taśmy lub kolagenowych płatków, a następnie przy użyciu specjalnej pęsety zanurza w kleju sztuczne rzęsy i aplikuje je.

Klej używany do stylizacji spaja naturalne włoski ze sztucznymi – sztucznych włosków nie dokleja się do powieki. Zabieg trwa około dwóch godzin (w zależności od wybranej metody oraz objętości naturalnych rzęs), podczas których klientka leży z zamkniętymi oczami na łóżku kosmetycznym.

Po zakończeniu aplikacji, stylistka odkleja płatki kolagenowe bądź taśmę, przeczesuje stylizację jednorazową szczoteczką, układając włoski, a następnie daje klientce czas na ocenę ostatecznego efektu.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

Efektami można się cieszyć nawet przez kilka tygodni. Prawidłowo założona stylizacja jest trwała – jednak sztuczne włoski mogą szybciej wypadać, jeśli nie będziemy się stosować do zaleceń stylistki. Należy pamiętać, aby nie trzeć oczu, nie stosować tuszu i innych kosmetyków kolorowych w pobliżu linii rzęs. Istotne jest także mleczko do demakijażu, którego używamy – nie powinno zawierać w swoim składzie oleju, gdyż ten może negatywnie wpływać na trwałość kleju.

Sztuczne rzęsy wypadają z naszymi naturalnymi, co jest całkowicie normalnym procesem, związanym z cyklem wzrostu włosków, jednakże na co dzień, kiedy nasze naturalne rzęsy nie są tak widoczne, możemy wypadania zwyczajnie nie dostrzegać.

Przez to wiele kobiet odnosi wrażenie, że po nałożeniu stylizacji wypada im więcej rzęs. Kiedy jednak ubytki w stylizacji są widoczne, a my mamy chęć na dalsze cieszenie się spektakularnymi efektami przedłużenia, możemy udać się na uzupełnianie, podczas którego stylistka doklei nam kolejne sztuczne włoski do naszych nowych, naturalnych.

Czy zdecydować się na przedłużenie rzęs? Czy istnieją alternatywne metody?

Wiele kobiet zastanawia się, czy warto wybrać zabieg przedłużania rzęs, czy może jednak poszukać dla niego alternatywy. Paniom zależy na pięknym spojrzeniu szczególnie przed ważnymi uroczystościami, a także podczas dłuższego wyjazdu, najczęściej na wakacje. Sztuczne rzęsy pozwalają zaoszczędzić czas przeznaczony na makijaż – od razu po wstaniu z łóżka oczy są podkreślone, bez konieczności stosowania kosmetyków kolorowych.

Poza przedłużaniem istnieją również inne metody uzyskania przyciągającego spojrzenia: można dokleić jednorazowe kępki rzęs lub specjalne rzęsy na pasku, jednak są to sposoby chwilowe, odpowiednie na zaledwie kilka godzin.

Inną opcją jest pielęgnacja naturalnych rzęs poprzez stosowanie specjalnych odżywek lub ich uwydatnienie dzięki hennie, liftingowi bądź laminacji. Mimo wszystko to właśnie zabieg przedłużania rzęs cieszy się ogromną popularnością – długotrwałe efekty i wygoda na co dzień zdają się przemawiać na jego korzyść. Na co zatem zwrócić uwagę, jeśli jesteśmy zdecydowane na założenie stylizacji?

Na co zwrócić uwagę przed założeniem stylizacji?

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego gabinetu kosmetycznego. Warto poczytać opinie w sieci oraz przejrzeć zdjęcia prac stylistek przed umówieniem się na wizytę, jednak przede wszystkim należy zwrócić uwagę na warunki pracy w salonie:

  • Czy narzędzia są jednorazowe? Jeśli nie, to czy są sterylizowane?
  • Czy w gabinecie panuje czystość?
  • Czy stylistka dezynfekuje ręce przed przystąpieniem do pracy?
  • Czy używane materiały i preparaty są dobrej jakości?
  • Czy personel ma odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zabiegów?

Przyjrzenie się tym kilku szczegółom pomoże nam wybrać odpowiedni gabinet – przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji podczas doklejania rzęs oraz po zakończeniu aplikacji.

W Internecie można znaleźć wiele ogłoszeń osób prywatnych, które wykonują stylizację w domowych warunkach. Decydując się na taką wizytę należy zwrócić jeszcze większą uwagę na warunki pracy stylistki – gabinety są poddawane specjalnym kontrolom, które nie dotyczą niezarejestrowanych usług u osób prywatnych.

Jeżeli mamy już wybrany gabinet kosmetyczny i stylistkę oraz wiemy, jaki chcemy osiągnąć efekt, powinnyśmy jeszcze dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji rzęs i oczu po zabiegu przedłużania. A jak pielęgnować sztuczne rzęsy i dbać o oczy, kiedy zdecydujemy się na trwałą stylizację?

Jak pielęgnować sztuczne rzęsy i dbać o higienę oczu?

Po założeniu stylizacji, należy przeczesywać przedłużone rzęsy specjalną szczoteczką do rzęs, dostępną w większości drogerii. Bardzo ważna jest także odpowiednia higiena oczu – przemywanie ich rano i wieczorem, z wyjątkiem pierwszych 24 godzin po założeniu stylizacji.

Do przemywania można użyć ciepłej wody lub bardzo delikatnego szamponu w formie piany. Jeśli wystąpi konieczność nałożenia makijażu, należy dokładnie oczyścić przestrzeń między włoskami – tak, aby nie odkładały się tam resztki kosmetyków kolorowych. Proces oczyszczania powinien być delikatny, tak samo jak czesanie, żeby przypadkowo nie wyrwać rzęs naturalnych lub sztucznych.

Sztuczne rzęsy a problemy z oczami – czy istnieje zależność?

W Internecie można znaleźć wiele informacji na temat powikłań po założeniu sztucznych rzęs. Wśród wymienianych problemów przeważają:

  • zaczerwienienie oczu,
  • swędzenie oczu,
  • podrażnienie oczu,
  • suchość oczu,
  • tkliwość powiek,
  • zapalenie spojówek

Powyższe objawy mogą mieć wiele przyczyn. Od niewłaściwej higieny oczu, poprzez niewłaściwą lub niesterylną aplikację, aż po negatywną reakcję na preparaty do stylizacji. Klej używany podczas zabiegu zawiera składniki drażniące, które mogą na przykład wywołać uczulenie. W sieci można jednak znaleźć opis bardziej dramatycznych sytuacji, które wystąpiły po przedłużeniu rzęs. Więcej na ten temat można znaleźć chociażby w artykule jednego z popularnych portali: Skleiła sobie powieki i trzeba było je rozdzielać operacyjnie. Doczepiane rzęsy to zmora okulistów.

Naturalne rzęsy po zdjęciu stylizacji. Czy przedłużanie niszczy naturalne rzęsy?

Warto także zwrócić uwagę na kondycję własnych rzęs po zdjęciu stylizacji. Może się okazać, że przez błędy stylistki lub nieodpowiednią pielęgnację i higienę, nasze naturalne rzęsy uległy osłabieniu bądź zniszczeniu. Chociaż często jest to efekt czysto wizualny (łatwo przyzwyczajamy się do swojego nowego wyglądu – z istnym wachlarzem długich, ciemnych i podkręconych rzęs), to jednak wiele kobiet skarży się na stan swoich naturalnych włosków po zrezygnowaniu z dalszego przedłużania.

W trosce o kondycję swych naturalnych rzęs, warto robić przerwy między stylizacjami, aby ocenić ewentualne ubytki oraz uszkodzenia i jednocześnie móc odpowiednio wcześnie wdrożyć wzmożoną pielęgnację.

Jeśli jednak borykamy się z problemem suchych oczu, a nie chcemy rezygnować z noszenia stylizacji, miejmy zawsze pod ręką nawilżające krople do oczu, takie jak na przykład Cationorm – Cationorm to unikalna emulsja bez konserwantów, która nie tylko nawilża oczy, lecz także uzupełnia wszystkie 3 warstwy filmu łzowego, przynosząc długotrwałą ulgę. Ponadto krople do oczu Cationorm mogą być stosowane z każdym rodzajem soczewek kontaktowych.

Przedłużanie rzęs: plusy i minusy, podsumowanie

Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, istnieją plusy i minusy przedłużania rzęs. Z pozytywnych aspektów stylizacji możemy wymienić:

  • piękne, wyraziste spojrzenie nawet przez kilka tygodni,
  • mniej angażujący makijaż, możliwość zaoszczędzenia czasu przeznaczonego na make-up,
  • komfort na co dzień oraz podczas ważnych wydarzeń – brak ryzyka odklejenia się stylizacji, co może mieć miejsce przy zastosowaniu rzęs na pasku lub jednorazowych kępek

Wśród minusów można natomiast przytoczyć:

  • ryzyko wystąpienia podrażnień, infekcji oraz reakcji alergicznych,
  • ryzyko uszkodzenia naturalnych rzęs lub możliwość pogorszenia ich kondycji,
  • konieczność uzupełniania stylizacji co kilka tygodni (dodatkowe koszty),
  • rezygnacja z mocnego makijażu oczu na co dzień

Czy zatem warto przedłużać rzęsy? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, rozważając plusy i minusy wykonania takiego zabiegu. Warto skonsultować się także z okulistą – opinia specjalisty może okazać się niezwykle pomocna.