Soczewki kontaktowe a suche oczy – jak zwalczać problem suchości?

Soczewki kontaktowe a suche oczy

3 sierpnia 2019

Wiele osób, stosujących na co dzień soczewki kontaktowe, skarży się na problem suchych oczu. Dyskomfort związany z noszeniem soczewek może zniechęcać do ich użytkowania. Czy da się rozwiązać ten problem? Co zrobić, żeby noszenie soczewek kontaktowych było bardziej komfortowe?


Czy dla pacjentów z zespołem suchego oka okulary korekcyjne będą lepszym rozwiązaniem?

Soczewki kontaktowe to duże ułatwienie dla osób, które mają wadę wzroku, a nie chcą nosić okularów korekcyjnych. Przy odrobinie wprawy, soczewki są dosyć łatwe i wygodne w codziennym użytkowaniu.

Pomimo wielu zalet, soczewki kontaktowe mogą jednak powodować problemy z oczami, wśród których szczególnie często wymienia się odczucie suchości, podrażnienia oczu. Uczucie piasku pod oczami, zaczerwienienie, podrażnienie występujące najczęściej w zespole suchego oka, to nieprzyjemna dolegliwość, wpływająca negatywnie na normalne funkcjonowanie każdego człowieka.

Nie jest zatem zaskoczeniem, że ze względu na odczucie suchości oczu wiele osób decyduje się na zaprzestanie noszenia soczewek kontaktowych. Czy istnieje jednak kompromis między zachowaniem komfortu widzenia (bez odczucia podrażnienia), a noszeniem soczewek? Co warto wiedzieć o tym rodzaju korekcji wady wzroku?

Jak dobrać soczewki kontaktowe? O czym należy pamiętać przed zakupem?

Aby dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe, należy umówić się na wizytę do lekarza okulisty.

Wielu pacjentów błędnie zakłada, że znając swoją wadę wzroku, mogą po prostu udać się do najbliższego punktu sprzedaży i zakupić pierwsze z brzegu soczewki kontaktowe. Nie należy tak postępować, ponieważ można w łatwy sposób wybrać niewłaściwe soczewki i w efekcie wywołać u siebie problemy z oczami.

Soczewki zawsze należy zakupić dopiero po konsultacji ze specjalistą, który starannie dobierze najbardziej odpowiedni rodzaj soczewek. Już tak podstawowe decyzje jak chociażby wybór odpowiedniej długości czasu przydatności soczewek kontaktowych (np. jednodniowe lub miesięczne) mogą w znacznym stopniu wpływać na ogólny komfort noszenia.

Jeśli po konsultacji z okulistą dostaliśmy zgodę na noszenie soczewek oraz konkretne wytyczne co do ich typu, warto abyśmy pamiętali o ich prawidłowym przechowywaniu – a na co dokładnie należy zwrócić uwagę?

Jak przechowywać soczewki kontaktowe? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Przechowywanie soczewek polega na umieszczeniu ich w specjalnym płynie, po wcześniejszym przepłukaniu. Można wybrać zarówno płyn wielofunkcyjny, jak i płyn na bazie nadtlenku wodoru – wybrany płyn powinien być wlany do specjalnego pojemnika na soczewki.

Z reguły płyny na bazie nadtlenku wodoru uznaje się za lepszy wybór dla pacjentów o wrażliwych oczach. Więcej na temat płynów do soczewek warto przeczytać w interesującym artykule: Jak przechowywać soczewki kontaktowe?

Poza płynem, istotny jest także wybór pojemnika na szkła kontaktowe. Można wybrać na przykład specjalistyczny pojemnik aseptyczny lub, głównie w przypadku dzieci, ciekawy pojemnik w kształcie zwierzęcia bądź postaci z bajki – w niebanalnym kolorze.

O ile kształt i kolor pozostają kwestią gustu, o tyle pamiętanie o wymianie pojemnika na soczewki co około 30 dni dotyczy wszystkich pacjentów. Trzeba jednak być świadomym, iż przechowywanie w pojemniku i płynie nie ma zastosowania przy użyciu soczewek typu „dzień-noc”, których nie zdejmuje się wcale, aż do momentu wygaśnięcia ich przydatności.

Bardzo ważne jest dbanie o właściwe przechowywanie soczewek – higieniczne warunki to jednak nie wszystko. Warto zwrócić uwagę, czy wybrane przez nas miejsce przechowywania jest niedostępne dla dzieci i zwierząt. Pamiętajmy, że oczy są wrażliwe i nie należy ryzykować ich zdrowia poprzez dodatkowe narażenie na kontakt z drobnoustrojami.

Kiedy przywiązujemy wagę do sposobu przechowywania soczewek, teoretycznie nic nie powinno podrażniać naszych oczu po założeniu szkieł kontaktowych. Niemniej jednak odpowiednie przechowywanie to nie wszystko. Jednym z częstych problemów użytkowników soczewek jest odczucie suchości, podrażnienia oczu.

Jak można jej uniknąć? I czy niektóre rodzaje soczewek kontaktowych mogą wzmagać odczucie suchości oczu?

Rodzaje soczewek kontaktowych – co warto o nich wiedzieć? Czym różnią się od siebie poszczególne typy szkieł kontaktowych?

Istnieje wiele rodzajów soczewek kontaktowych, które możemy podzielić na dwa główne typy – twarde oraz miękkie.

Soczewki miękkie z łatwością dostaniemy w większości sklepów optycznych, a nawet w popularnych drogeriach. Charakteryzuje je elastyczna powłoka, która z łatwością dopasowuje się do oka pacjenta. Wydawałyby się rozwiązaniem idealnym, ze względu na łatwą dostępność oraz możliwość dopasowania, niemniej jednak soczewki miękkie są mniej trwałe od twardych, a ponadto mają gorszą przepuszczalność tlenu, co może potęgować odczucie suchości oczu oraz inne objawy u pacjentów z zespołem suchego oka. Soczewki miękkie można nosić nawet przez kilkanaście tygodni, w zależności od zaleceń producenta, co nadal stanowi krótszy okres użytkowania, niż w przypadku soczewek twardych.

Soczewki twarde lekarze okuliści rekomendują zazwyczaj pacjentom z różnymi schorzeniami oczu, w tym osobom cierpiącym na zespół suchego oka – są one dobierane indywidualnie i mają większą trwałość, znacznie przewyższającą soczewki miękkie. Mimo wszystko, nawet przy stosowaniu soczewek twardych, może wystąpić odczucie suchości oczu.

A jak to jest w przypadku soczewek kolorowych, noszonych przez osoby, które pragną jedynie zmienić swój kolor oczu? Czy soczewki kolorowe także mogą wywoływać dyskomfort, podrażnienie oczu?

Soczewki kolorowe – zmieniające kolor oczu – a odczucie suchości oka. Czy istnieje zależność?

Soczewki kolorowe są ciekawą propozycją dla osób, które pragną zmienić kolor tęczówki. Kolorowe soczewki mogą nadać oczom ciekawego wyrazu – ich wybór jest naprawdę ogromny.

Tego typu soczewki stosuje się głównie na przyjęcia kostiumowe (na przykład Halloween), niemniej jednak sporo osób decyduje się na ich zakładanie na co dzień. Niestety, nawet soczewki kolorowe, które nie mają na celu korygowania wady wzroku, mogą powodować odczucie dyskomfortu, podrażnienia, suchości oczu. Dla osób, które decydują się na ich założenie okazyjnie, dyskomfort w postaci suchości oka nie powinien być szczególnie odczuwalny – problem ten będzie częściej dotyczył stałych użytkowników soczewek kolorowych.

Wiele osób z problemem suchości oczu postanawia nosić okulary zamiast soczewek kontaktowych. Jednak czy okulary mogą ten problem całkowicie rozwiązać? Co wybrać: soczewki czy okulary?

Soczewki czy okulary? Co wybrać przy problemach z oczami? Czy okulary korekcyjne mogą stanowić dobrą alternatywę dla soczewek kontaktowych?

Zarówno noszenie okularów korekcyjnych jak i soczewek ma swoje plusy i minusy.

W przypadku okularów ważną kwestię stanowi czynnik estetyczny. Nie do każdej sytuacji oraz nie do każdego stroju okulary będą nam pasować. Dobrym przykładem jest chociażby dzień ślubu, kiedy większość młodych par postanawia zrezygnować z okularów na rzecz soczewek. Wiele osób podkreśla także, że nie czuje się dobrze, pod kątem czysto wizualnym, w okularach, niezależnie od wybranego typu oprawek. U osób ze stwierdzoną krótkowzrocznością wybór okularów może się wiązać z wizualnym efektem zmniejszenia oczu.

Okulary są jednak łatwiejsze w przechowywaniu od soczewek i co więcej, można je zdjąć w dowolnym momencie bez większego problemu. Zdejmowanie i zakładanie soczewek wymaga wprawy i chwili skupienia. Jednocześnie soczewki są wygodniejsze na przykład podczas uprawiania sportu.

Dobrze jest rozważyć również aspekt finansowy. Soczewki, zwłaszcza miękkie, możemy w łatwy sposób zmienić, jeśli nasza wada wzroku ulegnie pogorszeniu. W przypadku okularów, koszt wymiany szkieł może być wysoki.

Niemniej jednak to właśnie za okulary płacimy większą kwotę jednorazowo, podczas gdy soczewki, w większości przypadków, stanowią mniejszy koszt, choć ponoszony przez nas regularnie.

Wybierając okulary możemy oczywiście zaoszczędzić, decydując się na tańsze oprawki: za to nie powinniśmy przesadnie oszczędzać na szkłach – komfort widzenia jest niezmiernie ważny. W kwestii komfortu widzenia istotna jest jeszcze jedna kwestia – czy noszenie okularów lub soczewek powoduje u nas odczucie piasku pod powiekami oczu, podrażnienia? Czy czujemy pogorszenie swoich dolegliwości, stosując jedną z tych dwóch metod korekcyjnych? Wiele osób podkreśla problem suchości oczu właśnie podczas stosowania soczewek kontaktowych. Co zatem zrobić, aby zniwelować tę dolegliwość?

Jak walczyć z suchością oczu przy stosowaniu soczewek kontaktowych? Czy istnieje sprawdzona metoda?

Zawsze łatwiej jest zapobiegać, niż zwalczać. Właśnie dlatego tak ważny jest prawidłowy dobór szkieł kontaktowych z pomocą lekarza okulisty. Jednak nawet mając dobrze dobrane soczewki, możemy zacząć odczuwać suchość oczu. Dla wielu osób jest to duży problem, zwłaszcza gdy noszenie okularów korekcyjnych jest z różnych względów niepożądane lub wręcz niemożliwe. Co zrobić w takiej sytuacji?

Aby skutecznie zwalczać odczucie suchości oczu, nosząc soczewki kontaktowe, warto mieć pod ręką nawilżające krople do oczu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie krople do oczu sprawdzą się u osób noszących soczewki.

Wiele z kropli nawilżających dostępnych na rynku ma w swoim składzie konserwanty, które mogą wzmagać dolegliwości, zamiast je niwelować. Nawilżające krople do oczu, które sprawdzą się u osób noszących soczewki, to na przykład krople Cationorm.

Cationorm, czyli krople nowej generacji, uzupełniają wszystkie trzy warstwy filmu łzowego: warstwę lipidową, wodną oraz śluzową. To właśnie zaburzenia w obrębie filmu łzowego są częstą przyczyną suchości oczu, również u osób noszących szkła kontaktowe.

Cationorm działa jak sztuczne łzy, zapewniając ulgę i przywracając komfort widzenia. Cationorm to krople bez działania konserwantów i mogą być stosowane przez pacjentów z zespołem suchego oka.