Suche oczy od komputera

Suche oczy od komputera

21 maja 2019

Komputer towarzyszy nam współcześnie na każdym kroku – jest nie tylko ważnym narzędziem pracy, lecz także źródłem rozrywki i relaksu. Obecnie trudno jest wyobrazić sobie życie bez komputera. Warto jednak wiedzieć, że częste korzystanie z komputera może powodować problemy z oczami.


Jakie? Jaki jest wpływ komputera na oczy? Czym jest Syndrom Widzenia Komputerowego?

Z komputera korzystamy coraz częściej i coraz chętniej – technologia stale rozwija się, dostarczając nam nowe możliwości pracy, rozwoju oraz rozrywki. Spędzamy wiele czasu przed ekranem, przeglądając swoje ulubione strony internetowe, sprawdzając konta na portalach społecznościowych czy też robiąc zakupy w sieci.

Wiele profesji nie istniałoby, gdyby nie komputer, o czym doskonale wiedzą chociażby programiści, graficy komputerowi i blogerzy. Komputer stanowi ważną część naszego życia i o ile w wielu sferach jest ogromnym ułatwieniem, o tyle dla naszych oczu częste korzystanie z komputera może stanowić duży problem. Dlaczego? Jak komputer wpływa na oczy? Jaki jest związek problemów z oczami z komputerem? Czy komputer może wpływać na dyskomfort oczu i pogorszenie jakości widzenia?

Praca z komputerem a suchość oczu, podrażnienia oczu i ból oczu.

Czym jest Syndrom Widzenia Komputerowego? Jakie są objawy Syndromu Widzenia Komputerowego?

Częste korzystanie z komputera nie jest obojętne dla naszych oczu. Każda kolejna godzina spędzona przed monitorem może coraz bardziej negatywnie wpływać na jakość pracy oka. Dolegliwości związane ze zbyt częstym i intensywnym korzystaniem z komputera mogą być różne. Cały zespół dolegliwości oczu, wynikający z użytkowania komputera ponad normę, określamy terminem: Syndrom Widzenia Komputerowego (CVS). Syndrom Widzenia Komputerowego objawia się między innymi:

  • zmęczeniem oczu
  • odczuciem obecności piasku pod powiekami
  • drażliwością i bólami głowy
  • nadwrażliwością wzroku na zmienność światła
  • suchością oczu – warto wiedzieć, że niedostateczne nawilżenie oczu wynika z zaburzenia filmu łzowego. Ale czym właściwie jest film łzowy?

Film łzowy a komputer: jak komputer wpływa na oczy?

Czy praca przy komputerze może powodować problemy z oczami?

Film łzowy składa się z trzech warstw:

  • warstwy lipidowej – zewnętrznej (zapobiegającej parowaniu, będącej osłoną dla pozostałych warstw – to dzięki niej zapobiegamy nadmiernemu parowaniu warstwy wodnej zapewniając odpowiednie nawilżenie)
  • warstwy wodnej
  • warstwy śluzowej – wewnętrznej (zwiększającej przyczepność łzy do oka

Zbyt częste korzystanie z komputera może doprowadzić do zaburzeń w obrębie filmu łzowego, wywołanych niedostatecznie częstym mruganiem (to właśnie podczas mrugania oczy są nawilżane).

Szkodliwe dla oczu jest także promieniowanie monitora. Nierzadko możemy spotkać się z twierdzeniem, że praca z komputerem prowadzi do pogorszenia wzroku. Jeżeli nie będziemy w odpowiedni dla oczu sposób korzystać z komputera, możemy zacząć skarżyć się na problemy ze wzrokiem, odczucie obecności piasku pod powiekami, suchość oczu, bólu oczu, podrażnienie oczu czy też przekrwienie oczu.

A jak należy właściwie korzystać z komputera, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z oczami? Jak uniknąć Syndromu Widzenia Komputerowego?

Praca przy komputerze bezpieczna dla oczu – co zrobić, aby oczy nie bolały?

Jak uniknąć problemów z oczami, mimo pracy przy komputerze?

Aby uniknąć bólu oczu, suchości oczu, przekrwienia oczu i innych problemów z oczami, w tym problemów wywołanych Syndromem Widzenia Komputerowego, warto wdrożyć kilka stałych zasad pracy przy komputerze.

Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie stosować się do nich wszystkich, to warto pamiętać, że każda próba przyniesienia ulgi zmęczonym i suchym oczom może nas przybliżyć do całkowitego pozbycia się problemów z oczami.

1. Przerwy od pracy przy komputerze – warto robić przerwy od komputera dla wzroku!

Bardzo ważne są przerwy od pracy przy komputerze – oderwanie wzroku od ekranu na kilkanaście minut co godzinę jest dobrym rozwiązaniem profilaktycznym, ale dla wielu osób, ze względu na specyfikę pracy, niemożliwym. Nawet jeśli nie możemy sobie pozwolić na tak częste odejście od monitora, postarajmy się chociaż raz na jakiś czas odrywać wzrok od ekranu i koncentrować go na swoim otoczeniu. Pamiętajmy także, aby przerw od pracy nie spędzać przed ekranem komputera lub telefonu – jako dziennie minimum pozwólmy odpocząć oczom chociaż podczas przerwy na posiłek.

2. Ustawienia ekranu a wzrok – należy ustawić monitor korzystnie dla oczu!

Ekran komputera ma regulowaną jasność – zwróćmy uwagę na natężenie jasności monitora i postarajmy się regulować ją w ciągu dnia tak, aby nie była męcząca dla naszych oczu. Zbyt jasny obraz może być drażniący dla oczu, a zbyt ciemny może z kolei powodować przemęczenie oczu. Zachowajmy także odpowiednią odległość od ekranu – około pół metra odległości będzie zdecydowanie lepsze dla oczu niż patrzenie się na monitor z bliska. Wiele osób korzystających z telefonu lub komputera nie zwraca uwagi na to, jak blisko trzymają swoje urządzenia, co niekorzystnie wpływa na wzrok.

3. Szkła antyrefleksyjne a wzrok – szkła antyrefleksyjne są naszym sprzymierzeńcem w pracy przy komputerze!

Nawet jeśli nie nosimy okularów na co dzień, warto abyśmy rozważyli kwestię zakupu oprawek ze szkłami o powłoce antyrefleksyjnej. Nie musimy mieć wady wzroku, aby móc wyrobić okulary z tak zwanym potocznie antyrefleksem. Powłoka antyrefleksyjna ma za zadanie chronić oczy między innymi przed promieniowaniem komputerowych ekranów. Powłoka antyrefleksyjna może zminimalizować odczucie męczenia się oczu podczas pracy z komputerem. To dobre rozwiązanie dla osób, które spędzają wiele czasu przed monitorem, a chcą zminimalizować negatywne skutki dla oczu – ponadto szkła z powłoką antyrefleksyjną można także z powodzeniem stosować podczas innych czynności, takich jak na przykład prowadzenie samochodu.

4. Tarcie oczu – należy unikać tarcia oczu – nie tylko podczas pracy przy komputerze!

Wiele osób pracujących przy komputerze ma nawyk przecierania oczu przed odejściem od monitora lub podczas pracy przy ekranie. Tarcie oczu daje tylko chwilowe uczucie ukojenia – może być jednak przyczyną problemów z oczami i podrażnień oczu. Pamiętajmy także, że na naszych rękach, którymi dotykami klawiatury i innych przedmiotów, znajdują się szkodliwe drobnoustroje, mogące przedostać się do oczu podczas instynktownego tarcia. W trosce o swoje oczy, spróbujmy zapanować nad odruchem tarcia oczu, nawet w chwilach, kiedy jesteśmy zmęczeni.

5. Nawilżanie oczu – nawilżanie oczu i uzupełnianie filmu łzowego zapewniają pełen komfort widzenia!

Podczas pracy przy komputerze nasze oczy zachowują się inaczej niż na co dzień, kiedy patrzą na otaczający nas świat rzeczywisty. Podczas patrzenia się w monitor, zmianie mogą ulec częstotliwość mrugania oraz proces akomodacji. Czym jest akomodacja oka? Akomodacją oka nazywamy proces nastawiania układu soczewkowego oka na odpowiednią odległość od oglądanego przedmiotu (1). Oznacza to, że oko dostosowuje się do oglądania obiektów, będących w różnych odległościach od nas samych. Jednak to właśnie zmiany w procesie mrugania mogą wpływać na zaburzenia w poziomie nawilżenia oka – zaburzenia filmu łzowego. Wrażenie suchych oczu, zmęczonych oczu oraz drażliwych oczu może wynikać właśnie z nieprawidłowości w obrębie filmu łzowego. Dlatego tak ważne jest jego uzupełnianie i nawilżanie oczu. Ale jak prawidłowo nawilżać oczy? Co jest ważne w nawilżaniu oczu?

Jak prawidłowo nawilżać oczy? Co jest istotne w nawilżaniu oczu?

Jak uzupełniać film łzowy i cieszyć się pełnym komfortem widzenia?

W procesie nawilżania oczu bardzo ważny jest dobór odpowiedniego preparatu nawilżającego do oczu. Do nawilżania oczu najczęściej używamy kropli do oczu. Jednak nie wszystkie krople do oczu mają takie same właściwości oraz działanie. Na rynku jest wiele preparatów nawilżających do oczu, ale ich działanie na film łzowy jest różny. Wiele z kropli do oczu uzupełnia wyłącznie warstwę wodną filmu łzowego, przez co efekt nawilżenia jest tylko chwilowy, nietrwały. Bardzo ważne jest również zadbanie o warstwę lipidową filmu łzowego oraz warstwę śluzową. Jak zatem dobrać krople do oczu, aby cieszyć się efektem nawilżenia oczu przez dłuższy czas? Które krople do oczu nawilżają również warstwę lipidową filmu łzowego oraz warstwę śluzową?

Które krople do oczu pozwalają cieszyć się długotrwałym efektem nawilżenia oczu?

Jak dobrać krople do oczu? Które nawilżające preparaty do oczu warto stosować w trosce o film łzowy?

Chociaż wybór kropli do oczu o działaniu nawilżającym jest duży, warto obrać odpowiednie kryteria, na podstawie których zakupimy nawilżające krople do oczu. Jednym z ważnych elementów działania kropli do oczu jest uzupełnianie warstwy lipidowej filmu łzowego (będącej barierą ochronną dla dwóch pozostałych warstw) oraz warstwy śluzowej filmu łzowego. Ale które krople do oczu regenerują warstwę lipidową i śluzową filmu łzowego? Po jakie nawilżające preparaty do oczu warto sięgnąć przy problemach z oczami?

Jedyną emulsja kationową dostępna na rynku bez recepty, która może długotrwale nawilżyć oczy i zapewnić komfort oczu poprzez regenerację warstwy lipidowej filmu łzowego, jest Cationorm.

Poprzez uzupełnienie wszystkich trzech warstw filmu łzowego i przedłużonej obecności na powierzchni oka, co zawdzięczamy dodatnio naładowanym cząsteczkom emulsji (kationom) Cationorm pozwala cieszyć się skutecznym nawilżeniem oczu: bez uczucia suchości oczu, podrażnienia oczu, przekrwienia oczu bądź odczucia obecności piasku pod powiekami.

Cationorm cieszy się opinią preparatu o szczególnie długim czasie działania na powierzchni oka, co pozwala zmniejszyć częstotliwość zakraplania oczu. Cationorm jest preparatem nowej generacji – z powodzeniem mogą go stosować osoby z objawami zespołu suchego oka oraz Syndromu Widzenia Komputerowego. Cationorm nawilża jak prawdziwe łzy i doskonale dba o niezwykle ważną warstwę filmu łzowego: warstwę lipidową.