Suchość oczu w ciąży – skąd się bierze i jak jej zaradzić?

Suchość oczu w ciąży

28 września 2019

Ciąża to wyjątkowy stan dla organizmu każdej kobiety – zachodzące w tym okresie zmiany wpływają na wiele elementów naszego wyglądu oraz na nasze ogólne samopoczucie. Podczas oczekiwania na dziecko, nierzadko pojawiają się także dolegliwości, na które nigdy wcześniej się nie skarżyłyśmy.


Czasem po raz pierwszy narzekamy na problemy skórne, a w jeszcze innych przypadkach na nieustającą senność, pogorszenie wzroku lub… odczucie suchości oczu. Ale jak to się dzieje, że ciąża ma wpływ akurat na kondycję powierzchni naszych oczu? I jak zwalczać odczucie suchości oczu w czasie ciąży oraz po jej zakończeniu?

Podczas ciąży w organizmie każdej z nas dochodzi do wielu zmian fizjologicznych, uwarunkowanych głównie zapotrzebowaniem metabolicznym rozwijającego się dziecka. Wzrasta poziom hormonów takich jak estrogeny i progesteron, co ma duży wpływ na nasze funkcjonowanie w tym szczególnym okresie. Płód rosnący w macicy (i istna burza hormonalna z tym związana) to duże wyzwanie dla organizmu. Dlaczego?

Organizm stale przystosowuje się do zachodzących w nim zmian: musi dostarczać naszemu przyszłemu maleństwu wszelkich substancji wymaganych do prawidłowego rozwoju, a jednocześnie musi dalej dbać o własną zrównoważoną pracę.

Nierzadko w trakcie ciąży pojawiają się mniejsze i większe problemy zdrowotne: ciało ulega ciągłym zmianom, których często nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Część tych zmian może obejmować również narząd wzroku, jakim są nasze oczy. Zaskakujące? To jednak nie wszystko. Warto wiedzieć, jak zmienia się nasza fizjologia w czasie ciąży.

Zmiany fizjologiczne podczas ciąży. Czy wiedziałaś, że Twój organizm tak bardzo się zmienia w tych obszarach?

Podczas ciąży w życiu i wyglądzie kobiety zachodzi szereg zmian. Często koncentrujemy się wyłącznie na tych łatwo dostrzegalnych, zapominając, że cały nasz organizm przystosowuje się do rozwoju płodu, wobec czego te poważne zmiany w funkcjonowaniu organizmu są naprawdę liczne i nie zawsze widoczne. Możemy wyróżnić następujące zmiany fizjologiczne w organizmie ciężarnej kobiety:

  • Zwiększenie objętości krwi w układzie krążenia
  • Zwiększenie powierzchni oraz objętości wyrzutowej serca
  • Zwiększenie stężenia fibrynogenu (białka, które bierze udział w procesie krzepnięcia) oraz czynników krzepnięcia (VII, X, XII)
  • Rozszerzenie naczyń włosowatych w układzie oddechowym
  • Obrzęk wyściółki nosa, nosowej części gardła, krtani oraz tchawicy
  • Nieznaczne zmniejszenie pojemności płuc
  • Zwiększenie refluksu żołądkowo-przełykowego
  • Powiększenie macicy i gruczołów sutkowych
  • Zwiększenie podstawowej przemiany materii

Te wszystkie przykłady nie zamykają całkowicie listy zmian fizjologicznych, które mają miejsce w organizmie ciężarnej kobiety. Łatwo dostrzegalny jest na przykład wpływ ciąży na kondycję skóry, włosów i paznokci. Poza zmianami wizualnymi, które obejmują również wzrost masy ciała i powiększenie piersi, nie możemy zapominać o zmianach w psychice. Często mówi się o wahaniach nastroju u ciężarnych. Odpowiedzialne są za to hormony. Co warto o nich wiedzieć? Jak hormony wpływają na funkcjonowanie organizmu ciężarnej? Czy estrogeny i progesteron mają duży wpływ na nasze samopoczucie i wygląd w trakcie ciąży?

Estrogeny i progesteron, czyli hormony żeńskie

Estrogeny oraz progesteron to małe cząsteczki hydrofobowe (należące do steroidów pod kątem budowy chemicznej) i pełniące szereg ważnych ról w organizmie każdej kobiety. Estrogeny odpowiadają za rozwój pierwotnych oraz wtórnych cech płciowych, jednak wywierają również działanie pozapłciowe. Jeszcze przed zapłodnieniem, estrogeny stymulują wytwarzanie śluzu w szyjce macicy, aby ułatwić wejście do macicy plemnikom. Tymczasem progesteron, będący tak jak estrogeny hormonem steroidowym, pełni istotną rolę w cyklu miesiączkowym oraz w ciąży – przed zapłodnieniem przygotowuje macicę do implantacji zapłodnionego jaja.

Progesteron i estrogeny są niezbędne do podtrzymania ciąży. Ich zwiększona zawartość w organizmie w tym szczególnym okresie może jednak być powodem zmian w wyglądzie i sposobie zachowania. Może także wpłynąć na komfort naszego codziennego funkcjonowania. Jak? Estrogeny oraz progesteron wpływają na nasz narząd wzroku. Hormony nie są obojętne dla naszych oczu! Dlaczego? Jaki wpływ mają progesteron i estrogeny na wzrok? Dlaczego zmiany hormonalne w czasie ciąży mogą powodować problemy z oczami?

Hormony a oczy – czyli dlaczego w ciąży może pojawić się odczucie suchości oczu

Dokuczliwe odczuwanie suchości oczu jest powiązane głównie ze zmianami hormonalnymi w organizmie ciężarnej kobiety. Niestały, wahający się poziom progesteronu oraz estrogenów może spowodować zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu gruczołów łojowych oczu, co z kolei może skutkować dysfunkcją powierzchni oka i suchością oczu.

Podczas ciąży wiele z nas skarży się także na pogorszenie jakości widzenia – nieostre widzenie w ciąży nie jest rzadką dolegliwością. Często problemy ze wzrokiem w ciąży zazwyczaj ustępują po porodzie. Wrażenie pogorszenia wzroku również może minąć, niemniej jednak kontrole okulistyczne w trakcie ciąży oraz po urodzeniu dziecka są bardzo istotne. Warto zgłaszać się do lekarza ze wszystkimi niepokojącymi objawami. Zmiany w widzeniu zazwyczaj są odwracalne. Więcej na temat wpływu hormonów na oczy można przeczytać w interesującym artykule: Jak hormony wpływają na oczy?. Jak jednak radzić sobie z poczuciem suchości oczu w ciąży? Co zastosować na wyżej wymienione dolegliwości oczu w czasie ciąży?

Suchość oczu w ciąży: jak sobie z nią radzić? Poznaj skuteczne metody na suche oczy

W przypadku suchości oczu świetnym rozwiązaniem, szybko przywracającym komfort widzenia, mogą się okazać nawilżające krople do oczu (jeżeli ich stosowanie zasugerował nasz lekarz prowadzący podczas wizyty kontrolnej). Dobrze jest wybierać takie krople do oczu, które nie zawierają konserwantów, a także oddziaływują na wszystkie trzy warstwy filmu łzowego.

Film łzowy, do którego zaburzeń może dojść podczas ciąży, składa się z warstwy lipidowej, wodnej oraz śluzowej. Większość z kropli dostępnych na rynku działa wyłącznie na warstwę wodną filmu łzowego, przez co efekt nawilżenia jest niedostateczny. Cationorm to nawilżające krople do oczu bez konserwantów, które skutecznie nawilżają suche oczy, przywracając komfort widzenia – również w ciąży. Cationorm nawilża prawie tak jak naturalne łzy, przynosząc upragnioną ulgę suchym oczom. To nowoczesny preparat dla świadomych kobiet, które stawiają na rozwiązania nowej generacji.

Nawilżające krople do oczu mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem w zwalczaniu odczucia suchości oczu w ciąży. Jednak czy stosowanie kropli do oczu kończy się wraz z porodem? Czy po porodzie może wystąpić podrażnienie, zaczerwienie, uczucie zmęczenia oczu?

Odczucie suchości oczu po porodzie? Czy po porodzie ten problem dalej występuje?

W ciąży nasze ciało się zmienia, organizm pracuje inaczej – intensywniej. W związku z wyjątkowym trybem pracy hormonów, dolegliwości zmęczenia, podrażnienia oczu może być dosyć dokuczliwe dla ciężarnych. Wydawałoby się więc, że po porodzie problem odczucia suchości oczu szybko ustąpi.

Niestety, problem zmęczenia, zaczerwienienia oczu może być bolączką również świeżo upieczonych mam i to nie tylko ze względu na nieustabilizowaną gospodarkę hormonalną. Podczas połogu (połóg, czyli okres od zakończenia porodu aż do kompletnego powrotu narządów rodnych do stanu sprzed ciąży) rozpoczyna się pierwsza, intensywna faza macierzyństwa.

Nocne wstawanie do płaczącego maleństwa (i tym samym często nieprzespane noce) może być przyczyną drażliwości oczu, a w efekcie ich wzmożonego tarcia. Tarcie oczu może natomiast prowadzić do podrażnień, a co więcej – do zwiększenia odczucia suchych oczu.

Tę częstą dolegliwością, którą możemy skutecznie zwalczać, stosując nawilżające krople do oczu. Co jednak, poza stosowaniem nawilżających kropli do oczu, możemy uczynić, aby zmniejszyć doskwierającą nam dolegliwość ze strony oczu?

Zmęczenie, podrażnienie oczu u świeżo upieczonej mamy – jak zwalczać tę dolegliwość?

Kiedy po porodzie nadal doskwiera nam zmęczenie, uczucie piasku pod oczami, w pierwszej kolejności powinnyśmy udać się do lekarza. Trafna diagnoza jest bardzo istotna w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Mimo wszystko powinnyśmy pamiętać, że odczucie suchości oczu może się pogłębiać przez nadmierne tarcie oczu. Także wysypianie się jest bardzo ważne w zwalczaniu odczucia suchości oczu, chociaż niezmiernie trudne przy małym dziecku.

Co więcej, będąc w ciąży, a także po porodzie, powinnyśmy dbać o swoją dietę, aby uniknąć niedoborów ważnych składników. Pełnowartościowa dieta ma wpływ na nasze oczy. W czasie ciąży jest to szczególnie istotne, ponieważ w ostatnim trymestrze następuje wzmożony okres wzrostu dziecka – jego zapotrzebowanie na materiał budulcowy jest tak duże, że organizm matki musi wchłaniać żelazo, wapń, fosfor i białko z własnych zapasów, których nie jest w stanie już pobrać oraz wchłonąć z przewodu pokarmowego. Dieta od początku powinna być zróżnicowana oraz zdrowa, zarówno na początku ciąży, jak i po jej zakończeniu – w trosce o cały swój organizm (w tym narząd wzroku) oraz organizm dziecka.

Mamo – odłóż ten telefon!

Poza dietą w profilaktyce suchości oczu ważne jest także unikanie nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych. Mamy wychowujące dziecko w pierwszych tygodniach jego życia często sięgają po telefon lub komputer – żeby zapoznać się z najnowszymi informacjami z pracy, żeby nadrobić zaległości towarzyskie z ostatnich tygodni swojej ciąży i połogu, żeby zapoznać się z najnowszymi odcinkami swojego ulubionego serialu i wreszcie wypocząć… Bardzo łatwo jest umilać sobie domową rutynę korzystaniem ze smartfona lub laptopa. Trzeba jednak pamiętać, że odczucie suchości oczu może stać się bardziej dokuczliwe w wyniku obciążania narządu wzroku nadmierną ekspozycją na promieniowanie monitora. Więcej na ten temat można przeczytać w jednym z naszych artykułów: Suche oczy a korzystanie z komputera. Dbajmy o swoje oczy, zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie. Pamiętajmy, że to dzięki nim możemy się nacieszyć widokiem swojego maleństwa.