Wizyta u okulisty? O tym koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem!

16 grudnia 2019

Podczas rutynowej wizyty u okulisty zazwyczaj decydujemy się tylko na sprawdzenie stanu swojego wzroku. Chociaż skontrolowanie rozwoju lub pojawienia się ewentualnej wady wzroku jest ważne, to jednak nie tylko do tego powinna ograniczać się nasza konsultacja w gabinecie okulistycznym. Czasem zapominamy, że istnieje wiele problemów, które warto poruszyć ze swoim okulistą. Jakich dokładnie? O czym warto porozmawiać z lekarzem okulistą podczas wizyty kontrolnej?


Narząd wzroku pozwala nam swobodnie funkcjonować w świecie. Na co dzień zazwyczaj nawet nie zastanawiamy się nad kondycją swoich oczu. Dopiero kiedy zaczynają się u nas problemy z widzeniem, postanawiamy wybrać się na wizytę do lekarza okulisty. Wtedy najczęściej dobieramy odpowiednie okulary lub soczewki i ponownie cieszymy się dobrą jakością widzenia. Jednak problemy z oczami nie ograniczają się do pogorszenia jakości wzroku. Często bagatelizujemy takie objawy jak zaczerwienienie oczu, tkliwość oczu czy odczucie suchości oczu, tłumacząc je sobie stylem życia lub aktualnymi warunkami atmosferycznymi. Zapominamy, że te objawy mogą wskazywać np. na rozwój schorzeń w obrębie narządu wzroku. I mogą, a wręcz powinny, być przesłanką do udania się na wizytę do okulisty.

Niepokojące objawy – z czym należy zwrócić się do lekarza okulisty?

Istnieje wiele objawów ze strony narządu wzroku, które powinny zmotywować nas do wizyty u okulisty. Pogorszenie widzenia, zarówno z bliska jak i daleka, to zaledwie jedna z przyczyn. Częstym problemem, z którym zmaga się wiele osób, jest tak zwany zespół suchego oka. Diagnozy zespołu suchego oka dokonuje specjalista. Dokuczliwe objawy tego schorzenia to przede wszystkim odczucie suchości oczu, zaczerwienienie oczu, podrażnienie oczu, odczucie obecności ciała obcego lub tzw. piasku pod powiekami oraz tkliwość oczu. Więcej na temat zespołu suchego oka można przeczytać w jednym z naszych artykułów pod tytułem: Zespół suchego oka, co musisz o nim wiedzieć?

Inne objawy, które powinny zmotywować nas do wizyty u okulisty, to na przykład dostrzeganie tak zwanych mroczków (aureoli) wokół źródeł światła oraz problemy z dostrzeżeniem krawędzi obrazu (tak zwane ubytki w polu widzenia). Może im towarzyszyć ból głowy oraz ból oczu. Takie symptomy mogą wskazywać na chorobę narządu wzroku, jaką jest jaskra.

Jeśli zaczniemy się skarżyć na zamglone, niewyraźne widzenie, wrażenie oślepienia przez intensywne światło, podwójne widzenie lub dostrzeganie tak zwanych kolorowych otoczek wokół obiektów, to istnieje prawdopodobieństwo, że pojawiły się u nas objawy zaćmy (katarakty) – choroby, w której postępuje zmętnienie soczewki. Jednak rozmyty obraz, w którym krawędzie przedmiotów ulegają wygięciu, a w jego centrum pojawia się ciemna plama, może z kolei sygnalizować zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

Zmiana zabarwienia fragmentu naszej tęczówki, nadmierne wypadanie rzęs, zaburzenia widzenia lub obecność guzka w obrębie powieki to kolejne objawy, ze względu na wystąpienie których powinien przebadać nas okulista. Wystąpienie kilku z nich w tym samym czasie może sygnalizować nawet rozwój choroby nowotworowej oka. Nie należy jednak panikować i dokonywać samodiagnozy. Najważniejsze jest zasięgnięcie opinii specjalisty. Może się okazać, że przyczyna wystąpienia nawet pozornie groźnych objawów jest dosyć błaha.

Wszelkiego rodzaju ubytki w obrazie lub utrudnienia w widzeniu – dostrzeganie kropek, ciemnych plamek i mroczków – powinno być dla nas jasnym sygnałem, że czas na wizytę u okulisty. Takie symptomy mogą nie tylko stanowić objaw choroby oczu, lecz także mogą być następstwem rozwoju różnych schorzeń o charakterze nieokulistycznych. Wszystkie niepokojące objawy powinniśmy jak najszybciej konsultować z lekarzem, aby móc rozpocząć odpowiednie leczenie. O ile na niektóre choroby związane ze wzrokiem leków jeszcze nie wynaleziono, o tyle w wielu przypadkach, dzięki odpowiednim medykamentom, możemy szybko odzyskać dawny komfort widzenia. Nie uda nam się to jednak bez konsultacji lekarskiej.

Więcej informacji na temat chorób oczu i ich objawów można znaleźć w ciekawym artykule: Choroby oczu i wady wzroku – objawy, przyczyny i leczenie.

Internista czy okulista? Do kogo należy się zgłosić w przypadku nagłego wystąpienia problemów z oczami?

Jeśli korzystamy z prywatnej opieki medycznej i zauważymy u siebie niepokojące objawy, sygnalizujące problemy z oczami, możemy udać się bezpośrednio do okulisty. Jeżeli jednak jesteśmy pacjentami Narodowego Funduszu Zdrowia, to najpierw musimy odwiedzić gabinet internisty, żeby uzyskać odpowiednie skierowanie. Dopiero ze skierowaniem możemy udać się do lekarza okulisty. Czasami już lekarz internista jest w stanie pomóc nam w zwalczeniu problemów z oczami. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej oczu lub np. zapalenia spojówek, internista z pewnością będzie mógł nam pomóc w doborze odpowiedniego, ogólnodostępnego wyrobu medycznego do oczu (np. kropli do oczu). W przypadku poważniejszych objawów lub schorzeń internista prawdopodobnie przepisze nam lek na receptę.

Internista może także zaprosić nas na wizytę kontrolną do siebie lub może zalecić wizytę u okulisty. Jeśli nasze problemy ze wzrokiem będą szczególnie dokuczliwe, internista na skierowaniu do okulisty prawdopodobnie poczyni adnotację, iż wymagamy pilnej konsultacji.

O co zapytać okulistę podczas najbliższej wizyty kontrolnej?

Kiedy wybieramy się na rutynową wizytę kontrolną do okulisty, najczęściej pragniemy sprawdzić, czy nasz wzrok uległ pogorszeniu. Jednak zadaniem okulisty jest nie tylko dobór szkieł korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych. Z lekarzem okulistą możemy omówić następujące kwestie:

  • Nawracające zaczerwienienie oczu,
  • Zaburzenia jakości widzenia (rozmazany obraz, zdeformowany obraz, przysłonięty obraz itp.),
  • Zmniejszenie zakresu pola widzenia,
  • Częste reakcje alergiczne oczu,
  • Odczucie suchości oczu,
  • Zmiany zabarwienia powiek,
  • Problemy ze łzawieniem (nadmierne łzawienie lub brak łez),
  • Odczucie obecności ciała obcego lub tzw. piasku pod powiekami,
  • Nawracający ból oczu i powiek,
  • Nadmierne wypadanie i nietypowy wzrost rzęs,
  • Wydostawanie się wydzieliny z oczu,
  • Zmiany w wyglądzie gałki ocznej,
  • Nadmierne tarcie oczu lub nadmierne mruganie,
  • Nieustępujący światłowstręt,
  • Obrzęk powiek,
  • Częste swędzenie skóry wokół oczu.

Z okulistą warto również poruszyć kwestię profilaktyki oczu przy pracy z komputerem lub telefonem. Osoby z wadą wzroku mogą porozmawiać z lekarzem o ewentualnej operacji korekcyjnej wady wzroku. Z kolei panie mogą przy okazji poradzić się okulisty w kwestii zabiegów medycyny estetycznej lub kosmetologii w okolicy oczu – czyli jakie zagrożenia dla oczu niosą poszczególne zabiegi i jak zminimalizować ryzyko powikłań.

Jakie badania może wykonać lekarz okulista na wizycie kontrolnej?

Podczas wizyty kontrolnej lekarz może przebadać nasz wzrok przy użyciu klasycznej tablicy okulistycznej – z literami o różnych rozmiarach – i/lub z pomocą urządzenia komputerowego (refraktometria komputerowa). Badanie z tablicą odbywa się najczęściej z zastosowanem soczewek o różnej mocy i pomaga ustalić wadę wzroku pacjenta. Okulista może także wykonać skiaskopię (badanie polegające na obserwowaniu odblasków w kolorze czerwonym z dna oka) bądź badanie w lampie szczelinowej, ułatwiające diagnostykę różnych schorzeń oczu. U pacjentów, którzy mają problem z widzeniem z bliska, okulista może wykonać test, polegający na przeczytaniu tekstu z bliskiej odległości. Jeśli przed wizytą kontrolną pacjent poinformował lekarza np. o chorobie naczyniowej lub neurologicznej, okulista może wykonać badanie dna oka po podaniu kropli z atropiną. To badanie jest najczęściej jednak umawiane z wyprzedzeniem. Warto pamiętać, że na badanie dna oka dobrze jest się zgłosić z osobą towarzyszącą, ponieważ krople z atropiną utrudniają widzenie i uniemożliwiają prowadzenie pojazdów przez kilka godzin.

Wszystkie badania są dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta i zgłoszonych przez niego objawów. Więcej informacji na temat badań wykonywanych w gabinecie okulistycznym można przeczytać w artykule: Badanie okulistyczne.

Jak często powinniśmy odbywać wizyty kontrolne u okulisty?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie o częstotliwość wizyt kontrolnych. Przyjmuje się, że osoby z wadą wzroku powinny stawić się na kontroli okulistycznej średnio raz w roku. Podczas kontroli lekarz sprawdza, czy wada wzroku nie uległa pogorszeniu. Jednak osoby po zabiegach okulistycznych, pacjenci cierpiący na przewlekłe schorzenia narządu wzroku oraz wszyscy ci, którym często doskwierają problemy z oczami, powinni pojawiać się w gabinecie okulistycznym częściej. Tę kwestię warto jednak przedyskutować z lekarzem. Lekarz powinien określić częstotliwość wizyt indywidualnie każdemu stałemu pacjentowi.

Pomoc w doborze kropli do oczu – czy warto prosić o nią lekarza?

Wiele osób regularnie korzysta z nawilżających kropli do oczu. Nie ma w tym nic dziwnego – zanieczyszczenia powietrza, praca przed monitorem, brak czasu na sen czy też długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach sprzyja wzrostowi dyskomfortu w oczach. Odczuwanie suchości oczu, zaczerwienienie oczu, ból oczu i odczucie obecności piasku pod powiekami to tylko niektóre z objawów, które mogą być zwalczane przy pomocy kropli do oczu. Jeśli krople są skuteczne, nierzadko można ograniczyć liczbę wizyt w gabinecie okulistycznym. Właśnie dlatego warto poruszyć ten temat ze swoim lekarzem. Być może stosowanie skutecznych kropli do oczu o działaniu nawilżającym przywróci nam komfort widzenia. Krople do oczu o działaniu nawilżającym to na przykład Cationorm – nowoczesny preparat bez konserwantów, który skutecznie regeneruje wszystkie trzy warstwy filmu łzowego. Warstwa lipidowa, wodna oraz śluzowa filmu łzowego odpowiadają za odczucie nawilżenia oczu. Warto wypróbować Cationorm – zwłaszcza jeśli zarekomenduje nam go zaufany okulista.