Krople do oczu dla kierowców – co wybrać?

Krople do oczu dla kierowców

14 lutego 2020

Praca kierowcy jest istnym wyzwaniem dla naszych oczu – wymaga nie tylko ciągłej, wzmożonej koncentracji wzroku na drodze, lecz także szybkiego dostrzegania potencjalnych zagrożeń i błyskawicznego reagowania. Jest to z pewnością jeden z najbardziej intensywnie angażujących wzrok zawodów. Nie zaskakuje zatem fakt, że wiele osób zajmujących się na co dzień wielogodzinnym prowadzeniem pojazdów, skarży się na bolące oczy i inne problemy ze wzrokiem podczas jazdy samochodem. Czy da się coś z tym zrobić? Czy istnieją odpowiednie środki, na przykład nawilżające krople do oczu dla kierowców, które mogą pomóc zwalczać dolegliwości narządu wzroku?


Częste problemy z oczami osób regularnie prowadzących pojazdy

Kierowcy każdego dnia pokonują wiele kilometrów tras na całym świecie. Nawet jeśli część z obieranych dróg jest dobrze przystosowana do użytkowania czyli ma wyraźne oznakowanie poziome, dobrze widoczne znaki drogowe oraz właściwie rozmieszczone oświetlenie o odpowiednim stopniu natężenia, to i tak oczy kierowców muszą cały czas wykonywać intensywną pracę, aby jazda była bezpieczna dla nich i dla innych członków ruchu drogowego. Nic dziwnego zatem, że osoby zarabiające na życie jeżdżeniem w trasy, nierzadko skarżą się na:

  • ból oczu podczas prowadzenia samochodu,
  • chwilowe zamglenia widzenia w czasie jazdy,
  • zmęczenie oczu w trasie,
  • przekrwienie oczu po długim czasie spędzonym za kierownicą,

Te objawy często dokuczają kierowcom, utrudniając im nawet czas odpoczynku po opuszczeniu samochodu – zmęczone intensywną pracą oczy dają się we znaki, a dyskomfort widzenia, spowodowany długą jazdą samochodem, zaburza normalne funkcjonowanie. Jednak nie są to jedyne problemy z oczami osób, które zawodowo prowadzą pojazdy. Na co jeszcze skarżą się kierowcy ? Na jakie inne problemy ze wzrokiem są narażeni?

Wpływ światła słonecznego na oczy podczas jazdy samochodem

Oczy kierowców są stale narażone na działanie różnych niekorzystnych czynników, utrudniających im komfortową pracę. Pierwszą z nich jest słońce. Czasem bardzo trudno jest się ochronić przed działaniem promieni słonecznych, zwłaszcza w letni dzień, kiedy prowadzimy samochód twarzą prosto w stronę słońca. Nawet korzystając z okularów przeciwsłonecznych lub osłony przeciwsłonecznej w aucie, możemy odczuć zmęczenie oczu oraz dyskomfort. Co więcej, promienie słoneczne często mogą odbijać się od różnych elementów na i przy drodze, co również jest nierzadko uciążliwe dla wzroku. Mimo wszystko to właśnie okulary przeciwsłoneczne powinny znaleźć się w wyposażeniu samochodu każdego kierowcy. Okulary przeciwsłoneczne, również takie używane wyłącznie podczas prowadzenia samochodu, powinny mieć odpowiedni filtr przeciwsłoneczny, aby oczy faktycznie były chronione przed szkodliwym promieniowaniem. Więcej informacji na temat doboru okularów przeciwsłonecznych można znaleźć w artykule: Okulary przeciwsłoneczne a problemy z oczami.

Światło sztuczne i jego działanie na wzrok kierowców

O ile już samo światło słoneczne bywa problematyczne dla kierowców, o tyle światło sztuczne również może negatywnie oddziaływać na wzrok prowadzących pojazdy. Regularnie widziane podczas jazdy światła samochodów – szczególnie światła drogowe (potocznie zwane „długimi”) aut nadjeżdżających z naprzeciwka – oraz oświetlenie jezdni, billboardów i znaków potrafi negatywnie wpływać na oczy, powodując ich zmęczenie lub przekrwienie. Co więcej, zmienne warunki oświetlenia, wynikające z naprzemiennej jazdy przejazdami podziemnymi i zwykłymi drogami, także mogą pogłębiać zmęczenie oczu u prowadzących pojazdy.

Aby chociaż w minimalnym stopniu odciążyć oczy, warto unikać częstego patrzenia w światła pojazdów znajdujących się przed nami na drodze – również tych jadących z naprzeciwka. Jeśli tylko mamy taką możliwość, starajmy się patrzeć bezpośrednio na drogę. Co więcej, zachowujmy odpowiednią odległość od innych uczestników ruchu drogowego, ale nie tylko z powodu bezpieczeństwa, lecz także w trosce o komfort naszych oczu, których nie powinniśmy narażać na bliskie sąsiedztwo źródła światła, jakie stanowią samochodowe reflektory.

Klimatyzacja w samochodzie a suchość oczu

Kolejnym problemem, z którym muszą zmierzyć się oczy kierowców, jest korzystanie z klimatyzacji w samochodzie – zarówno z ciepłego, jak i z zimnego nawiewu. Kiedy przez wiele godzin w trasie oczy są narażone na działanie nawiewu, mogą nam zacząć doskwierać objawy zespołu suchego oka, takie jak: odczucie suchości oczu, zaczerwienienie oczu, łzawienie oczu, odczucie obecności ciała obcego w oku lub piasku pod powiekami. Wystąpienie takich objawów jest związane z nieprawidłowościami w obrębie filmu łzowego, odpowiedzialnego za nawilżenie powierzchni oka. Pod wpływem działania klimatyzacji, powierzchnia oka jest często niedostatecznie nawilżana – film łzowy nie spełnia swojej funkcji, przez co pojawiają się wymienione problemy z oczami.

Intensywna praca narządu wzroku podczas prowadzenia samochodu a problemy z oczami

Podczas prowadzenia pojazdów nasze oczy pracują intensywnie: bacznie obserwują nie tylko sytuację na drodze oraz mijane otoczenie, lecz także różne elementy wewnątrz samochodu, które pełnią ważną funkcję w procesie kierowania. Długotrwała i wzmożona praca narządu wzroku podczas jazdy samochodem może być powodem wystąpienia różnych dolegliwości, w tym suchości oczu. Dlaczego?

Podczas jazdy nasz wzrok musi być skupiony. Niektórzy z nas mrugają rzadziej w czasie prowadzenia auta, co nie pozwala na dostateczne nawilżenie powierzchni gałki ocznej. Ponadto powietrze wewnątrz samochodu też często nie sprzyja naszym oczom – może być zanieczyszczone w wyniku palenia tytoniu w aucie lub ze względu na niewymieniony kabinowy filtr powietrza. Nie jest to obojętne dla narządu wzroku: zaczerwienienie i pieczenie oczu może być spowodowane właśnie złą jakością powietrza w samochodzie. Intensywnie pracujący wzrok, narażony na działanie różnego rodzaju światła, nawiew klimatyzacji oraz zanieczyszczone powietrze może nawet ulec pogorszeniu. Właśnie dlatego kierowcy powinni regularnie zgłaszać się na badania okulistyczne – część z nich może nawet nie wiedzieć, że potrzebują nowych okularów korekcyjnych. A niestety to właśnie nieleczone problemy ze wzrokiem mogą stać się jedną z przyczyn spowolnionej reakcji za kierownicą – z nieskorygowaną wadą wzroku trudniej jest dostrzec potencjalne zagrożenie na drodze. Największe trudności często sprawia jednak jazda po zmroku.

Jazda po zmroku a oczy – jak sobie radzić z problemami z oczami podczas prowadzenia samochodu nocą?

Prowadzenie pojazdów po zmroku wymaga ogromnego skupienia – nawet mimo korzystania ze światła reflektorów, trudniej jest nam dostrzec niepożądane obiekty na jezdni, ciemno ubranych pieszych, czy chociażby zwierzęta wbiegające na trasę. Wzmożona praca oczu sprawia, że te stają się szybciej zmęczone. Sytuacji nie sprzyja również sztuczne oświetlenie ciemnej przestrzeni, które może chwilami działać wręcz oślepiająco. Zmęczone oczy w takich warunkach mogą sprawić, że będziemy stanowić zagrożenie – właśnie dlatego, jeśli cierpimy na jakiekolwiek problemy z oczami, w nocy powinniśmy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdu i robić krótkie postoje w miarę możliwości.

Pozwólmy odpocząć oczom od ciemności i intensywnych świateł drogowych. Wysiądźmy z samochodu, wykonajmy bardzo delikatny masaż powiek, a jeśli czujemy taką potrzebę – wypijmy gorącą kawę i chwilę się przespacerujmy na świeżym powietrzu. Jeśli odczuwamy podrażnienie oczu, nasze gałki oczne są przekrwione, a powieki opuchnięte, postarajmy się wydłużyć czas odpoczynku – możemy wtedy sprawdzić czystość szyb i reflektorów swojego auta, których stopień zabrudzenia potrafi istotnie wpływać na naszą przejrzystość widzenia. Bardzo ważne jest jednak, abyśmy w razie wystąpienia dyskomfortu oczu, zawsze mieli przy sobie szybko działające krople nawilżające. Jakie jednak sprawdzą się najlepiej u osób zawodowo prowadzących pojazdy? Jakie krople do oczu dla kierowców warto wybrać?

Krople do oczu dla kierowców: czym się kierować przy wyborze? Które nawilżające krople do oczu spiszą się w trasie?

Krople do oczu dla kierowców powinny być przede wszystkim długo działające. Prowadząc samochód, bardzo trudno jest komfortowo zakraplać oczy, a co dopiero robić to systematycznie. Właśnie dlatego warto zdecydować się na długo działające nawilżające krople do oczu. Kolejną ważną kwestią, którą należy rozważyć kupując krople do oczu dla kierowców, są substancje konserwujące, znajdujące się w wielu wyrobach medycznych tego typu. Konserwanty w kroplach do oczu mogą nie tylko powodować podrażnienia (zwłaszcza u alergików), lecz także niekorzystnie oddziaływać na film łzowy, który, jak już wiemy, odpowiada za nawilżenie powierzchni oka. Więcej na temat działania konserwantów w kroplach do oczu można przeczytać w ciekawym artykule portalu zewnętrznego: Środki konserwujące w kroplach do oczu. Jakie krople do oczu charakteryzuje nie tylko długi czas działania, lecz także brak konserwantów w składzie?

Nawilżające krople do oczu Cationorm mogą być najlepszym wyborem dla kierowców , którym zależy nie tylko na długim czasie działania, lecz także na braku konserwantów w składzie. Pomimo braku środków konserwujących, to właśnie krople Cationorm mogą być stosowane aż do 3 miesięcy po pierwszym otwarciu. Krople do oczu dla kierowców powinny jednak przede wszystkim skutecznie nawilżać: Cationorm, który działa na wszystkie trzy warstwy filmu łzowego, wykazuje skuteczne działanie nawilżające, dzięki czemu przywraca komfort widzenia i pozwala na swobodną pracę za kierownicą przez długi czas. Nawilżające krople do oczu Cationorm są dostępne bez recepty, dzięki czemu zawsze z łatwością można je dostać w pobliskiej aptece i mieć przy sobie przez cały czas!