Okulary przeciwsłoneczne a problemy z oczami

Okulary przeciwsłoneczne a problemy z oczami

21 lipca 2019

Wybierając okulary przeciwsłoneczne zazwyczaj sugerujemy się ich wyglądem – kształt oraz kolor oprawek są dla nas bardzo istotne, kiedy podejmujemy decyzję o zakupie danego modelu. Ale czy są to jedyne elementy, na które powinniśmy zwracać uwagę, dokonując zakupu?


Czy okulary przeciwsłoneczne mogą mieć związek z wystąpieniem problemów z oczami?

Okulary przeciwsłoneczne to wbrew pozorom nie tylko modny dodatek na ciepłe dni – to również ochrona dla naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Niestety wiele osób podczas podejmowania decyzji o zakupie nowej pary okularów przeciwsłonecznych nie przywiązuje wagi do ich właściwości ochronnych – główną rolę przy wyborze grają walory estetyczne, takie jak kolor oprawek oraz ich kształt. Część z nas kieruje się również marką – jednak nie zawsze modele od najlepszych projektantów muszą być całkowicie bezpieczne dla naszych oczu.

Jak zatem dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne? Czym się kierować, kupując nową parę? I jakie zagrożenia dla naszych oczu mogą wynikać z podjęcia niewłaściwego wyboru?

Wpływ słońca na oczy

Często słyszymy o negatywnym wpływie promieniowania słonecznego na naszą skórę. W trosce o jej kondycję i zdrowie stosujemy specjalne kremy z filtrem, które mają ograniczyć złe skutki promieniowania. Naszej skórze staramy się zapewnić odpowiednią ochronę, jednak często zapominamy o swoich oczach – a stosowanie ochrony oczu jest bardzo ważne.

Szkodliwe promieniowanie, które trafia do naszych oczu, może być przyczyną wystąpienia różnych schorzeń, takich jak na przykład: zaćma, uszkodzenia posłoneczne plamki żółtej lub rogówki, skrzydlik, tłuszczyk, a nawet nowotwór oczu. Możemy jednak zapobiegać docieraniu do naszych oczu szkodliwego promieniowania, na przykład zakładając odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Co oznacza jednak „odpowiednie” w tym kontekście? I co należy wiedzieć o wpływie promieniowania słonecznego na oczy?

Kiedy oczy są najbardziej narażone na działanie słońca?

Promieniowanie słoneczne UVA oraz UVB dociera do powierzchni Ziemi przez cały rok. Jednak wiele osób błędnie myśli, że przed słońcem należy się chronić wyłącznie latem. Nie jest to prawdą, ponieważ promieniowanie odbija się od ziemi, trafiając między innymi do naszych oczu – zimą to śnieg stanowi idealną powierzchnię, odbijającą promienie, dlatego bardzo ważne jest jeżdżenie na stoku narciarskim w goglach ochronnych.

Nie można zatem stwierdzić, że na promieniowanie słoneczne jesteśmy narażeni wyłącznie o określonej porze roku. Istotne są jednak godziny ekspozycji na słońce, ponieważ promieniowanie przybiera na sile między godziną 9:00 a 15:00. Więcej na temat tego, kiedy słońce jest najsilniejsze i co wpływa na natężenie promieniowania UV, możemy przeczytać w ciekawym artykule Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.

Aby chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem, okulary przeciwsłoneczne są niezbędne. Ale jak je dobrać? Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów?

Na co zwrócić uwagę, kupując nową parę okularów przeciwsłonecznych?

Kupując nową parę okularów przeciwsłonecznych powinniśmy zwrócić uwagę na miejsce, w którym dokonujemy zakupu. Lokalne targi i osiedlowe sklepy nie są najlepszym miejscem na dobór okularów. W profesjonalnych punktach optycznych, w których obsługa jest odpowiednio przeszkolona, będzie nam łatwiej dobrać nową parę nie tylko pod kątem bezpieczeństwa dla oczu, lecz także pod kątem estetycznym.

Okulary sprzedawane u optyka mają najczęściej specjalne certyfikaty, poświadczające właściwości szkieł, natomiast okulary zakupione na przykład na pobliskim bazarze mogą nie mieć wystarczająco mocnych szkieł, aby ochronić nas przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego. Co więcej, takie okulary mogą stanowić idealną taflę, przyciągającą promieniowanie ze wzmożoną siłą. Tym bardziej należy zwrócić uwagę na typ szkieł podczas wyboru nowych okularów.

Typy szkieł a ochrona przed słońcem – o czym należy pamiętać?

Okulary przeciwsłoneczne, zakupione w profesjonalnym sklepie optycznym, będą miały wbudowany filtr przeciwsłoneczny, oznaczony cyfrą w skali od 1 do 4. Im wyższa cyfra, tym mocniejszy filtr i większa ochrona przed słońcem. Należy podkreślić, że innej mocy filtru będziemy potrzebować na spacer w jesienny poranek, a innej na słonecznej plaży w środku lata lub na ulicy w zachmurzone popołudnie.

Warto zaopatrzyć się w kilka par okularów i dobierać je do warunków panujących na zewnątrz danego dnia. Dobrze jest również pamiętać, iż nawet klasyczne okulary korekcyjne mogą być wyposażone w ochronny filtr – warto ustalić swoje potrzeby z optykiem, zamawiając nową parę.

Co więcej, istotne jest także zadbanie o oczy swojego dziecka – najmłodsi też powinni posiadać własną parę okularów przeciwsłonecznych, aby, dorastając, nie mieć problemów ze wzrokiem. Ciekawym rozwiązaniem jest zamówienie dla siebie i dziecka oprawek w takim samym stylu – poprzez naśladowanie rodzica, dziecko oczy się pozytywnych nawyków profilaktycznych na przyszłość.

Czym jest filtr polaryzacyjny i czy warto zwrócić na niego uwagę?

Tak zwany filtr polaryzacyjny niweluje światło odbijane od bardzo jasnych powierzchni, takich jak chociażby już wspomniany śnieg bądź tafla wody. To szczególnie ważne dla osób uprawiających sporty wodne, narciarstwo oraz wspinaczkę wysokogórską.

Na filtr polaryzacyjny powinni również zwrócić uwagę kierowcy, kupujący nową parę okularów przeciwsłonecznych.

Czy dobór oprawek ma znaczenie w profilaktyce oczu?

Dobór oprawek jest już kwestią całkowicie indywidualną, zależną od gustu. Z punktu widzenia profilaktyki oczu, nie jest istotne, czy oprawki będą w kolorze czerwonym, brązowym, czy też czarnym. To samo tyczy się kształtu oprawek – kwadratowe, kocie, okrągłe… wybór jest naprawdę duży, dlatego nie bójmy się przymierzać różnych modeli w wielu wariantach kolorystycznych.

Zwróćmy jednak uwagę na jakość wykonania i wytrzymałość materiału. Okulary mogą być dopełnieniem naszego stroju oraz elementem wizerunku, więc zdecydujmy się na taką parę, w której będziemy czuć się wyjątkowo dobrze. Istnieją specjalne kryteria doboru okularów do kształtu twarzy, które zakładają, że należy wybierać inny kształt okularów, niż kształt własnej twarzy.

Idąc tym tropem, posiadacze okrągłej twarzy powinni sięgnąć po kwadratowe oprawki, a posiadacze twarzy kwadratowej – po zaokrąglone. Nie ma jednak reguły na to, w czym my sami czujemy się dobrze, a trendy w optyce zmieniają się bardzo szybko. Jeśli mamy ochotę podążać za modą, a nie za utartymi regułami doboru, to mamy do tego pełne prawo – oczywiście z zaznaczeniem, że najważniejsze jest bezpieczeństwo oczu i odpowiedni filtr.

Pamiętajmy jednak o prawidłowej długości zauszników oraz wyregulowaniu swoich okularów tak, aby nie zsuwały nam się z twarzy. Wybrana przez nas prawa powinna mieć także odpowiednią szerokość – zbyt małe okulary mogą nie zapewnić dostatecznej ochrony oczom, a przez zbyt wąskie szkła możemy tak kierować wzrok, że będziemy lekko omijać soczewkę.

Suchość oczu mimo noszenia okularów przeciwsłonecznych – co robić?

Zdarza się, że mimo podejmowania działań profilaktycznych, przytrafią nam się problemy z oczami. Często wymienianym objawem, występującym nawet mimo noszenia odpowiednich okularów przeciwsłonecznych, jest suchość oczu. Suchość oczu to częsta dolegliwość, którą można skutecznie zwalczać przy pomocy odpowiednich środków.

Może to być na przykład emulsja Cationorm – Cationorm to unikalna emulsja, która nie tylko nawilża oczy, lecz także uzupełnia wszystkie 3 warstwy filmu łzowego, przynosząc długotrwałą ulgę przy uporczywej suchości oczu. Te krople do oczu bez konserwantów mogą być stosowane również przez osoby noszące soczewki kontaktowe. Cationorm to emulsja dostępna w aptece bez recepty – można o nią spytać swojego lekarza lub farmaceutę.

Warto też jednocześnie pamiętać, iż suchość oczu jest jednym z symptomów zespołu suchego oka. Na temat zespołu suchego oka pisaliśmy już w naszym artykule: Jak leczyć zespół suchego oka? Krople do oczu Cationorm mogą być w powodzeniem stosowane również przez pacjentów cierpiących na zespół suchego oka.

Czy należy obawiać się słońca i promieniowania w kontekście problemów z oczami?

Słońce jest niezbędne do życia i nie powinniśmy się go bać, ani mocno go unikać. Jest źródłem witaminy D, potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Podejmując odpowiednie działania profilaktyczne będziemy mogli cieszyć się pozytywnymi stronami ekspozycji na działanie promieni słonecznych, a nosząc właściwie dobrane okulary przeciwsłoneczne zminimalizujemy zagrożenia dla oczu, płynące z działania promieniowania.

Ważne jest jednak, abyśmy wyrobili sobie nawyk noszenia okularów przeciwsłonecznych zawsze przy sobie, ponieważ nigdy nie wiemy, czy aby nie nastąpi zmiana pogody.