Problemy z oczami w zawodzie stylisty paznokci

17 stycznia 2020

Stylista i stylistka paznokci to zawody zyskujące coraz większą popularność. Kobiety oraz mężczyźni pragną cieszyć się zadbanymi paznokciami, dlatego zapotrzebowanie na rynku usług kosmetycznych stale rośnie. Jednak wykonywanie zawodu stylisty paznokci obarczone jest pewnym ryzykiem dla narządu wzroku. Jakim konkretnie? Czy praca polegająca na stylizacji paznokci może powodować problemy z oczami?


Stylizacja paznokci jest współcześnie coraz popularniejsza. Na przestrzeni ostatnich lat ciągle pojawiają się nowe metody malowania, przedłużania oraz ozdabiania paznokci: manicure hybrydowy, manicure winylowy, manicure tytanowy, przedłużanie żelem, przedłużanie akrylem… Technik upiększania paznokci jest naprawdę wiele, dlatego każdy stylista może wybrać taką technikę, w której czuje się najlepiej. Dla wielu osób stylizacja paznokci jest wręcz formą sztuki – istnieją nawet specjalne mistrzostwa, polegające na stworzeniu określonych tematycznie zdobień na paznokciach. Nic dziwnego, że wiele kobiet i mężczyzn postanawia podjąć się tak kreatywnej pracy. I choć zazwyczaj przyszli styliści zdają sobie sprawę, że ze względu na nietypową pozycję podczas wykonywania manikiuru mogą być narażeni na schorzenia kręgosłupa, to rzadko kiedy wiedzą, jakimi zagrożeniami są obarczone ich oczy. Co zatem grozi stylistom paznokci w perspektywie okulistycznej? Jakie problemy z oczami może wywołać praca przy stylizacji paznokci?

Skupianie wzroku na jednym punkcie w pracy stylisty lub stylistki paznokci

Praca stylisty lub stylistki paznokci jest związana z intensywną i długotrwałą koncentracją wzroku na niewielkiej powierzchni, którą stanowi płytka paznokcia. Skupianie wzroku na jednym, tym samym punkcie przez długi czas, może prowadzić do problemów z ostrością widzenia i np. pogłębienia się wady wzroku. Wpatrywanie się z bliskiej odległości w paznokieć (czego trudno jest uniknąć np. podczas wykonywania ręcznie malowanych, precyzyjnych zdobień lub równego nakładania bardzo małych ozdób), może powodować zmęczenie oczu, problemy z ostrością widzenia oraz ból głowy.

Niewłaściwe oświetlenie w gabinecie kosmetycznym a problemy z oczami w zawodzie stylistki lub stylisty paznokci

Z pewnością większość gabinetów kosmetycznych ma przystosowane stanowiska pracy manikiurzystek do wymogów polskiego prawa oraz zasad BHP. Niemniej jednak to właśnie stylistki mają decydujący głos w kwestii regulacji światła przy swoim stoliku. Wzmożona obserwacja swojego samopoczucia w zależności od intensywności światła jest bardzo ważna w zawodzie stylisty paznokci. Szkodliwe dla wzroku może być zarówno zbyt mocne, jak i zbyt jasne światło. Niewłaściwie dostosowane oświetlenie może wywołać zaczerwienienie oczu, ból głowy i oczu, dekoncentrację, rozdrażnienie oraz potrzebę tarcia oczu. Takie objawy powinny być sygnałem, że warto sprawdzić prawidłowość regulacji światła w swoim miejscu pracy. Najważniejsze informacje na temat dostosowania oświetlenia do miejsca i specyfiki pracy, można znaleźć na stronie Polskiego Komitetu Normalizującego.

Kontakt z chemikaliami w zawodzie stylisty paznokci

Stylista i stylistka paznokci są stale narażeni na kontakt z chemikaliami. Chemikalia w salonie stylizacji paznokci kojarzy się najczęściej z płynami, takimi jak aceton lub alkohol izopropylowy. Jednak nie tylko te środki mogą powodować problemy z oczami. Wszystkie preparaty takie jak lakiery (klasyczne, winylowe i hybrydowe), żele, płyny oraz proszki do akrylu, primery (kwasowe i bezkwasowe), czy też środki do dezynfekcji oraz sterylizacji narzędzi mogą zawierać substancje drażniące, na kontakt z którymi stale narażony jest narząd wzroku. Należy podkreślić, iż bez odpowiedniego przepływu powietrza, oczy są jeszcze bardziej zagrożone działaniem środków chemicznych i ich oparów, dlatego ważne jest zadbanie o dostęp do świeżego powietrza lub, jeśli to niemożliwe, o efektywną wentylację pomieszczenia, w którym jest wykonywana stylizacja paznokci. Zła wentylacja może być powodem nie tylko podrażnień górnych dróg oddechowych, ale również spojówki oczu w wyniku działania substancji lotnych. Oczy w wyniku kontaktu z chemikaliami i ich oparami mogą być:

  • zaczerwienione (przekrwione),
  • tkliwe,
  • szczypiące,
  • piekące,
  • podrażnione,
  • łzawiące,
  • odczuwalnie suche

Bardzo ważne jest zatem unikanie bliskiego kontaktu z chemicznymi środkami drażniącymi. W przypadku płynów można skorzystać ze specjalnych butelek z pompką, które dozują preparaty, bez konieczności odkręcania całych butelek. Lakiery, żele i środki do stylizacji akrylowej powinno się trzymać w odpowiedniej odległości, umożliwiającej swobodną pracę, lecz oddalonej od okolicy twarzy.

Kontakt z pyłem a podrażnienie i ból oczu w zawodzie stylistki paznokci

Kontakt z pyłem jest niestety częsty w zawodzie stylistki/stylisty paznokci. Wynika z konieczności piłowania bądź frezowania płytki paznokcia lub utwardzonych preparatów do stylizacji (warstwy lakieru, sztucznego paznokcia, żelu lub akrylu). Pył działa drażniąco na oczy, mogąc powodować ich bolesność, zaczerwienienie lub pieczenie. Styliści paznokci często pracują w maseczkach, chroniąc swoje drogi oddechowe przed działaniem oparów chemicznych oraz pyłu, zapominając o specjalnych okularach chroniących ich oczy. Nawet specjalne urządzenia do pochłaniania pyłu mogą nie stanowić dostatecznej ochrony przed działaniem cząsteczek pyłu na oczy.

Lampy UV do stylizacji paznokci – czy są groźne dla oczu?

W salonach stylizacji paznokci wykorzystuje się lampy UV np. do utwardzania stylizacji hybrydowych. Wokół lamp UV pojawiło się już wiele kontrowersji w perspektywie ryzyka zachorowania na czerniaka, jednak rzadko kiedy poruszano kwestię wpływu światła emitowanego z lamp UV na ludzki wzrok. Trzeba podkreślić, iż promieniowanie UV może być szkodliwe dla oczu. Nie należy narażać wzroku poprzez bezpośrednie patrzenie na źródło światła UV. Zaglądanie do lampy, kiedy ta jest włączona, może być powodem problemów z oczami (np. bólem, zmęczeniem oraz zaczerwienieniem oczu) i bólem głowy. Przed patrzeniem bezpośrednio na źródło światła UV styliści paznokci powinni także przestrzegać swoje klientki.

Ozdoby do stylizacji paznokci a podrażnienie oczu

Do stylizacji paznokci można wykorzystać wiele ozdób, takich jak folie transferowe, naklejki na paznokcie, cyrkonie oraz inne elementy biżuteryjne. Istnieją także specjalne pyłki, nadające stylizacji różne rodzaje wykończeń. Drobno zmielone pyłki oraz brokaty również mogą być drażniące dla oczu, dlatego należy pilnować, aby ich cząsteczki nie przedostały się do narządu wzroku. Ważne jest, aby nie dotykać okolic oczu po wcześniejszym kontakcie z brokatem lub pyłkami ozdobnymi. Szczególną ostrożność należy zachować podczas usuwania resztek pyłków i brokatów z powierzchni paznokcia specjalnym pędzelkiem, kiedy to cząsteczki tych ozdób wzbijają się w powietrze.

Inne zagrożenia dla oczu w zawodzie stylistki paznokci. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Szczególną ostrożność styliści i stylistki paznokci powinni zachować również podczas obcinania paznokci u rąk i stóp swoich klientów. Podczas tej czynności fragmenty paznokci mogą dostać się do oczu, powodując ich podrażnienie, a nawet uszkodzenie śluzówki. Co więcej, na paznokciach i pod paznokciami znajduje się wiele drobnoustrojów, mogących wywołać infekcje w obrębie narządu wzroku. Zagrożenie dla oczu mogą stanowić również fragmenty lakieru i drobne ozdoby, usuwane z paznokci przed nałożeniem nowej stylizacji.

Bardzo ważne jest także unikanie kontaktu dłoni z okolicami oczu. Nawet po zdjęciu rękawiczek ochronnych, stylistka paznokci powinna dokładnie umyć ręce, zanim dotknie nimi okolic swoich oczu. Podczas pracy warto jest mieć także dokładnie spięte włosy, aby nie odgarniać kosmyków włosy z twarzy – podczas tej czynności istnieje ryzyko zahaczenia ręką okolicy oczu i wywołania podrażnienia.

Profilaktyka oczu w zawodzie stylisty paznokci. Jak dbać o oczy podczas stylizacji paznokci?

Styliści paznokci powinni regularnie badać swój wzrok u okulisty – nie tylko w kontekście pogłębiania się lub powstawania ewentualnej wady wzroku, lecz także z powodu narażenia na inne schorzenia o charakterze okulistycznym, np. zespół suchego oka. Zespół suchego oka to częste schorzenie, któremu towarzyszy odczucie suchości oczu, wrażenie obecności piasku pod powiekami, tkliwość oczu, przekrwienie oczu czy też zmęczenie oczu. Więcej informacji na temat zespołu suchego oka można znaleźć w artykule: Jak leczyć zespół suchego oka?

Z działań profilaktycznych styliści paznokci powinni rozważyć także ochronę swoich oczu poprzez zastosowanie specjalnych okularów ochronnych. Okulary ochronne mogą zapewnić oczom bezpieczeństwo, odgradzając je od pyłu, kawałków obcinanych paznokci i tipsów, ozdób do paznokci oraz oparów chemicznych. Więcej informacji na temat słuszności stosowania okularów ochronnych przez stylistki paznokci można znaleźć w interesującym artykule: Jeszcze kilka słów o ochronie oczu i brokacie…

Styliści paznokci mogą także wyposażyć się w nawilżające krople do oczu. Krople do oczu o długotrwałym działaniu nawilżającym to na przykład niezawierający konserwantów Cationorm. Nawilżające krople do oczu mogą być bardzo pomocne w walce z objawami zespołu suchego oka. Przy użyciu kropli nawilżających Cationorm można niwelować między innymi odczucie suchości oczu, zmęczenie oczu i zaczerwienienie oczu. Co więcej, Cationorm może być szczególnie komfortowym w zastosowaniu preparatem dla stylistów paznokci, dzięki jego wydłużonemu czasowi działania. Wydłużony czas działania preparatu nawilżającego na powierzchni oka sprawia, że częstotliwość zakraplania oczu Cationormem jest mniejsza. Oznacza to, że stylista paznokci nie będzie musiał często odrywać się od swoich obowiązków w celu zakroplenia podrażnionych lub zmęczonych oczu, jeśli wybierze Cationorm. Cationorm jest dostępny bez recepty.