Dlaczego mam zaczerwienione oczy?

Zaczerwienione oczy

16 października 2019

Kiedy nic nam nie dolega, nasza gałka oczna powinna być w jasnym kolorze – bez zaczerwienień. Zaczerwienione oczy mogą świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie narządu wzroku. O jakich dokładnie? Czy mamy podstawy do obaw, jeśli wystąpi u nas zaczerwienienie oczu? Czego objawem mogą być zaczerwienione oczy?


Zaczerwienione oczy to objaw, który pacjenci często określają potocznie jako czerwone oczy – naturalnie wiadomo, że oczy nie mogą być czerwone, niemniej jednak poprzez ten skrót myślowy większość z nich opisuje swój problem z zaczerwienieniem gałki ocznej. Zazwyczaj zaczerwienie oczu może sygnalizować nieprawidłowości w obrębie spojówki lub rogówki. W zdrowym organizmie przez przezroczystą spojówką widać jasną twardówkę – wtedy oko jest bez żadnych zaczerwienień. W momencie wystąpienia zaczerwienienia oczu możemy zakładać, że doszło do zakłócenia normalnego trybu pracy naszego narządu wzroku.

Zgłaszając się na wizytę okulistyczną z zaczerwienieniem oczu, można usłyszeć różne diagnozy – wiele zależy od współwystępowania innych objawów. Mimo wszystko w wielu przypadkach może się okazać, że doskwiera nam coraz popularniejsze schorzenie zwane zespołem suchego oka. Czym jest zespół suchego oka? Czego jeszcze objawem może być zaczerwienienie oczu? Jak zwalczać zaczerwienienie oczu?

Zaczerwienione oczy – częsty objaw zespołu suchego oka

O zespole suchego oka pisaliśmy już wielokrotnie – jest to diagnoza, która coraz częściej pada w gabinetach okulistycznych, dlatego warto nagłaśniać ten problem. Choć świadomość pacjentów rośnie, to jednak nie wszyscy wiedzą, iż to właśnie zaczerwienienie oczu może być jednym z objawów zespołu suchego oka. Zespół suchego oka, poza zaczerwienieniem oczu, objawia się również:

  • wrażeniem obecności ciała obcego w oku,
  • odczuciem piasku pod powiekami,
  • tkliwością oczu,
  • pieczeniem oczu,
  • potrzebą nadmiernego tarciem oczu,
  • zwiększoną częstotliwością mrugania

Jeżeli poza zaczerwienieniem oczu dokuczają nam również inne z wymienionych objawów, to warto, abyśmy szybko udali się na konsultację okulistyczną. Być może cierpimy na zespół suchego oka. Jak leczyć to schorzenie? Informacje na ten temat można znaleźć w jednym z naszych artykułów pod tytułem: Jak leczyć zespół suchego oka?

Co jeszcze może oznaczać zaczerwienienie oczu?

Zaczerwienione oczy – objaw alergii

W wyniku kontaktu z alergenem, może dojść do rozwoju stanu zapalnego spojówki. W zależności od częstotliwości tego kontaktu, występujące objawy o charakterze alergicznym możemy podzielić na stałe (jeśli jesteśmy przez cały czas narażeni na działanie alergenu, przez co objawy nie ustają) lub czasowe (jeśli objawy pojawiają się co jakiś czas w wyniku okresowego kontaktu z alergenem).

Objawy alergii ze strony narządu wzroku to przede wszystkim zaczerwienienie oczu (przekrwienie spojówek), swędzenie oczu, łzawienie oraz obrzęk powiek.

W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów, często wybieranym przez pacjentów rozwiązaniem jest zakraplanie oczu. Jednak jak podaje portal mp.pl, w artykule: Alergiczne zapalenie spojówek, warto uważać na stosowane dospojówkowo preparaty przeciwalergiczne, ponieważ:

Dłuższe stosowanie dostępnych bez recepty preparatów „wybielających oko”, które zawierają: tetryzolinę, kwas borowy, ifenhydraminę, nafazolinę (azotan nafazoliny), cynk (siarczan cynku), antazolinę (siarczan antazoliny), grozi poważnymi zaburzeniami filmu łzowego, stałym zaczerwienieniem powierzchni oka, a nawet wywołaniem jaskry. W takiej sytuacji najlepiej jest zasięgnąć porady specjalisty.

Alergiczne zapalenie spojówek

Leczenie na własną rękę może doprowadzić do pogorszenia dolegliwości.

Zaczerwienione oczy – zakaźne zapalenie spojówek lub rogówki

Zapalenie spojówek lub rogówki również może objawiać się zaczerwieniem oczu. Zapalenie o charakterze zakaźnym może być wywołane przez wirusy, bakterie, chlamydie, grzyby bądź pierwotniaki. Typ zapalenia oraz jego przyczynę należy zdiagnozować u okulisty. Objawy zakaźnego zapalenia spojówek lub rogówki mogą być za każdym razem inne, ze względu na różnorodność czynników zapalnych oraz przebieg samego zapalenia – charakter jego zaostrzenia.

Wielu pacjentów, niezależnie od dokładnej lokalizacji części dotkniętej zapaleniem, skarży się na ból i tkliwość oczu, zaczerwienie oczu oraz światłowstręt. Może także wystąpić obrzęk powiek lub wydobywanie się wydzieliny z oczu. W przypadku zgłoszenia się do gabinetu okulistycznego, warto poinformować lekarza o wszystkich objawach.

Jeśli doktor będzie podejrzewał zapalenie, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu może zlecić badania dodatkowe, w tym badania mikrobiologiczne, pozwalające na wyhodowanie drobnoustroju, a następnie dobranie skutecznego preparatu leczniczego do jego wrażliwości na leki. Zapalenia spojówek i rogówki mogą mieć różne podłoże, przebieg oraz leczenie – to bardzo szeroka grupa schorzeń, w obrębie których możemy znaleźć zarówno te łatwe do wyleczenia, jak i te wyjątkowo groźne dla naszego zdrowia. Właśnie dlatego tak ważne jest konsultowanie wszystkich objawów z lekarzem.

Zaczerwienienie oczu często wiąże się ze schorzeniami rogówki lub spojówek. Może być jednak spowodowane także innymi schorzeniami. Jakimi? Co jeszcze powoduje zaczerwienienie oczu?

Zaczerwienione oczy – zapalenie twardówki

Kolejnym schorzeniem, które objawia się zaczerwienieniem oczu, jest zapalenie twardówki. Stan zapalny twardówki może obejmować zarówno zapalenie nadtwardówki, jak i zapalenie zrębu twardówki. O ile w przypadku stanu zapalnego nadtwardówki nasze powody do obaw mogą być niewielkie (zwłaszcza, że zapalenie nadtwardówki może być wynikiem stresu lub migreny), o tyle w przypadku zapalenia zrębu twardówki możemy być zaniepokojeni, ze względu na ewentualne powikłania, takie jak na przykład uszkodzenie narządu wzroku w wyniku przebiegu procesu zapalnego.

Zapalenie twardówki objawia się bólem oczu lub bólem w okolicy oczu, pieczeniem oraz zaczerwienieniem oczu. Reszta objawów różni się w zależności od typu zapalenia. Więcej informacji na temat zapalenia twardówki można znaleźć w interesującym artykule portalu zewnętrznego: Zapalenie twardówki.

Jakie są inne powody czerwonych oczu? Dlaczego jeszcze dokucza nam zaczerwienie oczu?

Zaczerwienione oczy – efekt nadmiernego tarcia oczu

Zaczerwienienie oczu może wystąpić jako efekt nadmiernego tarcia. Tarcie jest reakcją na odczuwalny dyskomfort oczu i często nie mamy na nie wpływu – odruchowo chcemy przywrócić komfort widzenia poprzez przetarcie powiek dłonią. Zbyt częste tarcie oczu może jednak wywołać ich zaczerwienienie. Warto zatem zastanowić się, dlaczego często trzemy oczy. Poszukiwanie przyczyny takiego zachowania powinno odbyć się w gabinecie okulisty, który postawi odpowiednią diagnozę i dobierze właściwe leczenie. Wyeliminowanie przyczyny tarcia oczu może jednocześnie rozwiązać problem ich zaczerwienienia. Ale czy są jeszcze jakieś schorzenia, powodujące zaczerwienienie oczu?

Zaczerwienione oczy – choroby powiek i nieprawidłowy wzrost rzęs

Zaczerwienienie oczu może nam doskwierać również wtedy, kiedy występują u nas schorzenia powiek lub nasze rzęsy rosną w sposób nieprawidłowy. Zapalenie brzegów powiek, podwinięcie lub odwinięcie powieki oraz niedomykalność szpary powiekowej to tylko niektóre ze schorzeń powiek, które mogą powodować zaczerwienienie oczu.

Warto także zwrócić uwagę na problem zaczerwienienia gałki ocznej w wyniku nieprawidłowego wzrostu rzęs. Nieprawidłowy wzrost rzęs może być wrodzony lub nabyty, niemniej jednak o nabytym typie tego schorzenia pisano niejednokrotnie w kontekście stosowania preparatów na porost rzęs, co dotyczyło głównie zmian w kierunku wzrostu włosków u kobiet stosujących odżywki oparte na bimatoproście. Na temat stosowania odżywek do rzęs z bimatoprostem pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów: Odżywki do rzęs a problemy z oczami.

Nieprawidłowości we wzroście rzęs mogą obejmować zarówno wrastanie włosków w kierunku worka spojówkowego, dwurzędowość rzęs, czy też ich kompletny brak.

Jakie inne schorzenia powodują zaczerwienie oczu? Dlaczego jeszcze oczy mogą być zaczerwienione?

Wśród innych schorzeń powodujących zaczerwienienie oczu można wymienić kilka chorób oczodołu, takich jak na przykład guzy oczodołu czy też zapalenie oczodołu. Co więcej, w przebiegu chorób tarczycy (głównie w przypadku niedoczynności tarczycy) może dojść do tak zwanej orbitopatii tarczycowej, objawiającej się charakterystycznym wytrzeszczem osiowym. Orbitopatia tarczycowa to choroba dotykająca 7–10 razy częściej kobiety niż mężczyzn. Występuje z reguły po 40. roku życia u osób chorujących na nadczynność tarczycy (85–90% przypadków), choć może wystąpić również w niedoczynności tego gruczołu. Według różnych statystyk na orbitopatię tarczycową zapada 15–35% chorych na tarczycę. Nieznane są przyczyny braku objawów orbitopatii tarczycowej u niektórych chorych mających problemy z tarczycą.

Zaczerwienienie oczu może być także spowodowane jęczmieniem, uszkodzeniem mechanicznym oka lub podrażnieniem wywołanym obecnością ciała obcego w oku.

Jak wyleczyć zaczerwienienie oczu? Co zastosować, kiedy oczy są zaczerwienione?

Zaczerwienie oczu – potocznie określane jako czerwone oczy – jest najczęściej objawem, sygnalizującym wystąpienie innego schorzenia, a nie diagnozą. Aby rozwiązać problem zaczerwienienia oczu należy udać się do lekarza okulisty w celu uzyskania diagnozy i znalezienia przyczyny czerwonych oczu. W przypadku wystąpienia zaczerwienienia oczu, a także innych objawów ze strony narządu wzroku, takich jak na przykład tkliwość gałki ocznej, ból oczu, pieczenie oczu, odczucie suchości oczu lub wrażenie obecności ciała obcego pod powiekami, warto rozważyć zastosowanie kropli do oczu.

Nawilżające krople do oczu, które mogą pomóc w zwalczaniu zaczerwienia oczu, to Cationorm. Cationorm jest preparatem uzupełniającym wszystkie trzy warstwy filmu łzowego, dzięki czemu szybko przynosi ulgę osobom cierpiącym na różne dolegliwości w obrębie gałki ocznej – a zwłaszcza pacjentom z zespołem suchego oka. Cationorm działa jak sztuczne łzy. Może być stosowany przez osoby noszące soczewki kontaktowe. Ten preparat nowej generacji nie zawiera konserwantów, a co więcej – jest dostępny bez recepty, dzięki czemu zawsze można go mieć w swojej domowej apteczce.