Zespół suchego oka: profilaktyka

Zespół suchego oka

6 lutego 2020

Zespół suchego oka to schorzenie, które dotyka wielu osób, niezależnie od wieku i płci. Kiedy oczy są zaczerwienione, przekrwione i odczuwalnie suche, wykonywanie nawet prostych czynności może stać się problematyczne i niekomfortowe – w końcu oczy to jeden z kluczowych narządów w odbiorze otaczającego nas świata. Jak zatem uniknąć wrażenia suchości oczu i innych objawów zespołu suchego oka? Czy da się podjąć jakieś działania zapobiegawcze? Na co zwrócić szczególną uwagę, kiedy wystąpią u nas problemy z oczami?


Oczy pozwalają nam na oglądanie otaczającego nas świata – zmysł wzroku jest niezmiernie ważny, dlatego nie powinniśmy go zaniedbywać poprzez niewłaściwą ochronę oczu lub jej zupełny brak. Każdego dnia dokładamy naszym oczom wysiłku, na przykład poprzez częste używanie urządzeń elektronicznych, takich jak komputery, telefony oraz tablety. Jednak nie tylko spędzanie czasu przed ekranem może negatywnie wpływać na nasze oczy. Istnieje szereg czynników, które powodują problemy z oczami, w tym szczególnie często występującą przypadłość jaką jest zespół suchego oka. Jakie to czynniki? Czego należy unikać, a co warto robić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z oczami?

Tarcie oczu – zły nawyk, powodujący problemy z oczami

Tarcie oczu: ta pozornie błaha czynność może przysporzyć nam problemów z oczami, nawet jeśli wydaje się, że zapewnia chwilową ulgę. Na naszych rękach znajduje się dużo drobnoustrojów, które w łatwy sposób mogą przedostać się do oczu podczas tarcia, powodując nie tylko ogólne podrażnienia, lecz także infekcje. Tarcie oczu nie zapewni nam długotrwałej ulgi w walce z symptomami zespołu suchego oka i odczuwalną suchością oczu. Może wręcz pogorszyć dolegliwości. Właśnie dlatego warto panować nad tym odruchem – wzmożone zwracanie uwagi na to, aby nie pocierać oczu może korzystnie wpłynąć na zredukowanie zaczerwienień oczu, tkliwości oczu oraz wrażenia suchości.

Niewłaściwy demakijaż a podrażnienie oczu

Demakijaż to bardzo ważny etap pielęgnacji skóry. Każdego dnia powinniśmy starannie pozbywać się resztek kosmetyków kolorowych z całej swojej twarzy, w tym z oczu. Podczas wykonywania demakijażu również powinniśmy unikać tarcia oczu oraz mocnego dociskania wacików i chusteczek do powiek. Jeżeli mamy problemy z oczami, starajmy się wybierać delikatne płyny micelarne lub specjalne mleczka do demakijażu, dedykowane osobom o wrażliwych oczach. Odpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne i właściwa technika demakijażu nie powinny wywoływać lub nasilać objawów zespołu suchego oka. Wiele osób decyduje się na użycie czystego oleju do demakijażu. Niezależnie od tego, czy postanawiamy używać naturalnych olejków czy też kosmetyków specjalistycznych, zwracajmy uwagę, aby żadne nie dostawały się bezpośrednio do naszych oczu. Trąc zbyt mocno skórę powiek i używając niedelikatnych kosmetyków, a także pozostawiając resztki makijażu na oczach, w łatwy sposób możemy wywołać podrażnienie oczu, zaczerwienienie oczu oraz tkliwość oczu.

Przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach a zespół suchego oka

W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest uniknąć przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Większość biur i sklepów korzysta z klimatyzacji, aby zapewnić swoim pracownikom i klientom komfort w upalne dni. Niestety, odczuwany komfort nie dotyczy naszych oczu. Tak samo jest zimą, kiedy po czasie spędzonym na chłodnym dworze wracamy do ciepłego, nagrzanego pomieszczenia – bardzo szybko możemy wtedy odczuć dyskomfort oczu. Przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych miejscach może potęgować podrażnienie oczu oraz odczucie suchości, ze względu na szybsze odparowywanie filmu łzowego, a to właśnie niezaburzony film łzowy jest gwarantem komfortu widzenia i braku suchości oczu.

W kontekście profilaktyki oczu warto także pamiętać o tym, żeby unikać bezpośredniego kierowania strumienia powietrza w stronę oczu. Silny lub gorący strumień powietrza może przyspieszyć proces parowania, destabilizując nasz naturalny film łzowy. To ostrzeżenie dotyczy na przykład osób regularnie korzystających z suszarki – mogą odczuć dyskomfort oczu, susząc np. swoją grzywkę przez dłuższy czas, z otwartymi oczami. Oczy zdecydowanie lepiej jest wtedy zamknąć. Analogicznie trzeba również starać się nie siedzieć twarzą w kierunku źródła nawiewu w pomieszczeniach klimatyzowanych – dobrze jest także co jakiś czas wyłączać klimatyzację w swoim domu lub miejscu pracy, jeśli tylko mamy taką możliwość.

Praca przy komputerze a pieczenie i przekrwienie oczu

Praca przy komputerze dotyczy dzisiaj naprawdę wielu zawodów – część z nich nie istniałaby wręcz bez komputera lub telefonu. Jednakże spędzanie zbyt wielu godzin przed monitorem nie wpływa pozytywnie na oczy – wręcz przeciwnie: może prowadzić do rozwoju problemów z oczami. Pracując przy komputerze należy zatem zadbać o: odpowiednią odległość od monitora, właściwe ustawienia jasności ekranu, kąt patrzenia na niego, a także kilkunastominutowe przerwy po każdej godzinie pracy. Więcej na ten temat można przeczytać w jednym z naszych artykułów pod tytułem: Suche oczy a korzystanie z komputera.

Niedobór snu = zmęczone, przekrwione oczy

Często podkreśla się, jak ważna jest rola snu w życiu każdego człowieka. Niestety wiele osób nadal bagatelizuje wysypianie się, ze względu na szybki styl życia. Jako rodzice, studenci, uczniowie lub pracownicy mamy na tyle dużo obowiązków na co dzień, że bardzo trudno jest nam zadbać o odpowiednią ilość snu. Ponadto każdy organizm może potrzebować innej liczby przespanych godzin, aby funkcjonować prawidłowo, choć jako średnią wartość najczęściej przyjmuje się 8 godzin snu. Brak dostatecznej ilości snu może rzutować na nasze ogólne samopoczucie, pracę całego organizmu, a także na oczy: przekrwione, zmęczone i odczuwalnie suche oczy mogą być efektem niedoboru snu. Między innymi właśnie ze względu na oczy i komfort widzenia wysypianie się jest bardzo ważne. Co więcej, brak snu może wywoływać potrzebę tarcia oczu, które, jak już wiemy, również jest szkodliwe dla oczu i może potęgować objawy zespołu suchego oka. Odpowiednia ilość snu i zdrowy styl życia są niezmiernie istotne w profilaktyce oczu.

Niedostateczne nawadnianie organizmu a odczuwalnie suche oczy

O regularnym nawadnianiu często przypominają pacjentom lekarze – i słusznie, ponieważ nasz organizm potrzebuje odpowiedniej ilości wody do prawidłowego funkcjonowania. Ciało człowieka składa się głównie z wody, a jej niedobór może rzutować na wiele narządów – w tym narząd wzroku, czyli oczy. Odczucie suchości oczu, występujące w zespole suchego oka, może się wzmagać bez odpowiedniego nawodnienia. Wbrew pozorom każdy z nas może potrzebować innej dawki płynów, co wiąże się ze stylem życia, wagą i wzrostem oraz aktywnością fizyczną. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, aby pić około 1,5 litra wody dziennie. Warto jednak wziąć pod uwagę porę roku – latem pragnienie doskwiera nam bardziej. W razie wątpliwości w kwestii najlepszej dawki płynów dla siebie, warto skonsultować się z lekarzem.

Opalanie a suchość oczu – o czym należy pamiętać, spędzając czas na plaży?

Kiedy wybieramy się na urlop, podczas którego planujemy wiele godzin spędzać na plaży lub na odkrytym basenie, koniecznie pamiętajmy o odpowiedniej ochronie oczu, czyli o okularach przeciwsłonecznych. O tym, czym należy się kierować, dobierając okulary przeciwsłoneczne, pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów pod tytułem: Okulary przeciwsłoneczne a problemy z oczami. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od jakości naszych okularów przeciwsłonecznych, powinniśmy unikać częstego leżenia twarzą w kierunku słońca. Zadbajmy o dostęp do cienia, na przykład poprzez rozłożenie parasola przeciwsłonecznego czy też założenie czapki z daszkiem. Róbmy przerwy w kąpielach słonecznych. Długotrwałe narażenie na promieniowanie UV, nawet z ochroną w postaci okularów przeciwsłonecznych, może powodować dyskomfort oczu. Natomiast nadmierne korzystanie z uroków słońca bez okularów przeciwsłonecznych może wywołać nie tylko objawy zespołu suchego oka, lecz także szereg chorób, opisanych szerzej w przytoczonym przez nas artykule o okularach.

Praca a suchość i podrażnienie oczu – które zawody są szczególnie ryzykowne pod kątem problemów z oczami?

Istnieje szereg zawodów niezwiązanych z pracą z komputerem, których wykonywanie może się wiązać z podrażnieniami i wrażeniem suchości oczu w przebiegu zespołu suchego oka. Styliści paznokci, mający kontakt z pyłem, fryzjerzy, narażeni na parowanie chemikaliów zawartych w farbach do włosów, kierowcy, koncentrujący wzrok przez długi czas na sztucznie oświetlanych drogach… to tylko niektóre z przykładów. Robotnicy zajmujący się remontowaniem i budowaniem domów, barmani przebywający w zadymionych pomieszczeniach, a nawet pływacy, trenujący w chlorowanych basenach przez długie godziny, często mogą odczuwać dolegliwości, związane ze swoją pracą, w postaci podrażnienia i zaczerwienienia oczu. Wszystkie te osoby muszą dodatkowo dbać o nawilżenie oczu, jeśli tylko wystąpi u nich dyskomfort. Ale jak to zrobić? Czy istnieją skuteczne środki do nawilżania oczu, niwelujące nieprzyjemną suchość i odczucie piasku pod powiekami?

Suchość oczu – kiedy profilaktyka nie wystarcza… co robić?

Jeżeli działania profilaktyczne nie wystarczają, a zaczerwienienie oczu, wrażenie suchości oczu oraz podrażnienie oczu stają się dokuczliwe, warto sięgnąć po sprawdzone, nowoczesne środki, mogące skutecznie nawilżać oczy. Większość osób w takiej sytuacji sięga po krople do oczu, ze względu na ich łatwą dostępność, wygodną aplikację oraz proste przechowywanie i przenoszenie. Dobrze jest jednak pamiętać, że nie wszystkie krople do oczu mogą mieć taką samą skuteczność. Część z nich może dawać tylko pozorny efekt nawilżenia. W takiej sytuacji dobrze jest sięgnąć po sprawdzone preparaty.

Emulsją do oczu w formie wygodnych kropli jest na przykład Cationorm. Cationorm działa jak sztuczne łzy, uzupełniając wszystkie trzy warstwy filmu łzowego – wyróżnia go jednak wydłużone działanie na powierzchni oka. To preparat nowej generacji, który zapewnia długotrwałe nawilżenie oczu i może być z powodzeniem stosowany przez pacjentów z zespołem suchego oka oraz przez użytkowników soczewek kontaktowych. Cationorm nie zawiera konserwantów, a jego dodatnio naładowane krople są przyciągane przez ujemnie naładowaną powierzchnię oka, dzięki czemu efekty są szybkie i długotrwałe – bez konieczności częstego zakraplania, co pozwala na rzadsze użytkowanie emulsji, czyli większą oszczędność finansową.